Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Bydlení

3 věci, které byste měli vzít v potaz při výběru tepelného čerpadla v roce 2024

Vyhněte se nepříjemným překvapením v podobě vyšších než očekávaných nákladů na teplo. Jak na to, to se dozvíte na níže uvedených řádcích.

Topný faktor 

Tento ukazatel prozradí, jak efektivně tepelné čerpadlo využívá spotřebovanou elektrickou energii k výrobě tepla. Čím vyšší je topný faktor, tím efektivnější je tepelné čerpadlo. Při porovnávání topných faktorů jednotlivých tepelných čerpadel je nutné nedopustit se základní chyby – porovnávat topné faktory při různých podmínkách. Za jakýsi standard pro porovnávání patří topný faktor při parametrech A2/W35°C (venkovní teplota 2 °C, teplota topné vody 35 °C).

Zároveň si při porovnávání tepelných faktorů zjistěte, jestli tento ukazatel byl ověřen nezávislým zkušebním ústavem, tj. tepelné čerpadlo získalo evropskou značku kvality Q. Bohužel, i na trhu s tepelnými čerpadly dochází k podvodům, kdy výrobci či dovozci uvádí nepravdivé údaje. Tomuto nekalému jednání má za cíl zabránit právě evropská značka kvality Q.

Způsob a kvalita instalace

Zkušení servisní technici uvádí, že kvalita instalace je stejně důležitá jako kvalita samotného tepelného čerpadla. Neodborná instalace může, ať už jde o samotné řemeslné práce či použité materiály, může mít za následek:

  • nižší topný faktor,
  • zvýšené vibrace a s tím spojený hluk a následná kratší životnost čerpadla,
  • nevhodně zvolené umístění tepelného čerpadla a tím pádem zvýšené nároky na spojovací a izolační materiály.

Při výběru instalační firmy byste měli preferovat řešení, kdy tepelné čerpadlo instaluje tým zkušených řemeslníků, kteří kromě samotné instalace mohou tepelná čerpadla uvádět do provozu a následně jim zajišťují i servis.

Porovnání vedlejších provozních nákladů

Do celkové výhodnosti tepelných čerpadel je nutné kromě úvodních počátečních nákladů a spotřebované elektrické energie započítat i vedlejší náklady typu:

  • cena nadstandardních záruk,
  • očekávané náklady na servisní a revizní prohlídky,
  • paušální platby za dálkové ovládání,
  • paušální náklady na jistič.

Více informací k tomuto tématu najdete na stránce: https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/krok-6-porovnani-vedlejsich-provoznich-nakladu.

MK Redakce

Přinášíme Vám řadu tipů a triků ze světa bydlení a zahrady. Píšeme o vychytávkách jak zútulnit Vaši zahradu se správným nářadím. Nechte se inspirovat i vy!

Související články

Back to top button