Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Zahrada

6 nejčastějších predátorů, kteří ohrožují domácí slepice

O své slepičky se staráte s láskou a péčí. Dbáte na jejich zdraví i správnou stravu, ale dáváte pozor i na nebezpečí číhající kolem kurníku? Představme si šest běžných predátorů, kteří se vyskytují kolem lidských obydlí a můžou být pro vaše slepice reálnou hrozbou.

1. Lišky

Lišky jsou jedním z nejčastějších predátorů. Už dávno se nezdržují jen v lesích nebo na polích. Jsou mazané, a přišly na to, že v blízkosti lidí, můžou najít kdejakou dobrotu. Třeba i ty slepice. Kurník pro slepice je přitom nezastaví a dokáží se do něj dostat různými způsoby. Protáhnou se škvírou, nebo se prostě podhrabou pod plotem.

Prevence: Zajistěte kurník pevným plotem, který je hluboko v zemi. Ujistěte se, že kurník je v noci zavřený.

2. Kuny

Kuny jsou drobní, ale velmi nebezpeční predátoři. Mohou se protáhnout i velmi malými otvory a způsobit velké škody nejen na vejcích, ale i samotným slepicím. 

Prevence: Utěsněte všechny mezery v kurníku a používejte kovovou síť s malými oky.

3. Draví ptáci

Ve městech se to stává výjimečně, ale stát se to může. Káně, jestřáb a další draví ptáci loví na velkých plochách a mohou si vyhlédnout i vaše slepice ve výběhu jako snadno kořist.

Prevence: V případě, že bydlíte v místě, kde se tito ptáci vyskytují, zakryjte výběh sítí a zajistěte, aby se měly slepice kde ukrýt.

5. Psi

I váš vlastní milovaný mazlíček, který je jinak ztělesněním hravosti a poslušnosti, může pro slepice představovat hrozbu. Psi, ať už váš nebo sousedův, nemusí být agresivní ani jinak nebezpeční, ale slepice v nich mohou vyvolat touhu lovit nebo si s nimi budou chtít jen „pohrát“, ale ať či onak, slepice to může přinejmenším vystresovat takovým způsobem, že přestanou snášet.

Prevence: Ujistěte se, že kurník pro slepice je dobře oplocený, slepice ho nepřeletí a psi se do něj nedostanou. U vlastního psa se pak věnuje výcviku a pokuste se ho na slepice zvyknout a naučit ho na ně neutočit. 

6. Kočky

Ačkoliv jsou kočky drobné a zdomácnělé, pořád jsou to lovci, na které není dobré zapomínat. Zvlášť toulavé divoké kočky můžou slepice napadnout. Především kuřata je dobré před nimi chránit.

Prevence: Zajistěte kurník a výběh, aby do něj kočky nemohly proklouznout.

Nejlepší ochranou slepic před predátory je zkrátka dobrý plot a jeho pravidelná kontrola. Nezabere vám to příliš času a vždy je lepší raději věnovat trochu času jeho opravě a utěsnění případných děr než mít pak oči pro pláč.

MK Redakce

Přinášíme Vám řadu tipů a triků ze světa bydlení a zahrady. Píšeme o vychytávkách jak zútulnit Vaši zahradu se správným nářadím. Nechte se inspirovat i vy!

Související články

Back to top button