Přestože nás aktuálně trápí zejména letní vedra, spíše již myslíme na podzim a zejména na zimu, a na to, jak po energetické stránce zvládneme chod domácnosti. Máte pocit, že skutečně na energiích více ušetřit neumíte? Nemusí to být tak zcela pravda a překvapivě vám se šetřením dokáže pomoci vhodně zvolený bytový textil.
Někdo se při rostoucích cenách energie prostě uskromnit bude muset, jiní tvrdošíjně trvají na tom, že již skutečně není kde. Rady politiků a energetiků, jak je nutné snížit teplotu v domácnostech, možná dříve vyvolávaly úsměv, teď však skutečně děsí. Jde to vůbec? Jde, a poměrně hodně, pokud si v domácnosti pomůžeme vhodným bytovým textilem. Ten nás umí příjemně zahřát, a naopak, studenější vzduch, který dýcháme, nás činí otužilejšími a odolnějšími různým respiračním onemocněním i nastydnutí.
Do obýváku patří teplé deky
Každá domácnost by měla být vybavena dostatečným množstvím dek. Ne těch piknikových, ale takových, které nás zahřejí. V létě méně, třeba když zůstaneme sedět do noci pod pergolou, nebo když se ochladí i během léta. Pak ty extra teplé, jakými jsou deky z mikrovlákna či ovčí deky, jež se hodí i pro tu nejtužší zimu a do bytů, kde budeme nuceni kvůli energické krizi přiškrtit radiátory. Sedět u televize, číst si, ale i pracovat, tohle vše lze díky dobré hřejivé dece při výrazně nižší teplotě.
Spěte při nižší teplotě. Jako ratlík se klepat nebudete
Přímo prospěšná je nižší teplota v ložnicích. Kdo spí při 25 °C, ten si koleduje o častá nachlazení a ani kvalita spánku při této teplotě není dobrá. Odborníci radí snížit teplotu v ložnici na 18 °C. Dá se jít však i mnohem níž. Ani lidi, kteří spí při 8 až 13 °C nelze považovat za žádné extrémisty. Pokud máte na zimu teplá prostěradla, ideálně z mikroplyše, nepocítíte dokonce chlad ani když si lehnete do postele, a ještě se neprohřála vaším tělem. Nutné jsou též teplé zimní přikrývky a teplé povlečení. Chladivá bavlna se hodí pro léto. Pro zimu je vhodné povlečení z flanelu, mikroflanelu a z mikrovlákna.
Bytový textil přidá domovu teplo i pocitově
Oblíbili jsme si minimalistické byty. Všechno schováme do vestavěných skříní, nejlépe s plnými dveřmi či se zrcadlem. Jsme nepříteli tzv. lapačů prachu, takže jsme se vzdali i veškerých dekorací. Jenomže prázdné byty působí neútulně a chladně. Změňte to díky bytovému textilu. Nemusíte se hned vracet ke kobercům. Ale obrovskou změnu umí udělat polštáře a povlaky, přehozy, plédy a již zmiňované deky. Byt zůstane i s nimi nenáročný na úklid, ale bydlení se stane pocitově příjemnější a v zimě teplejší.