Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Zahrada

Fotovoltaické elektrárny jsou paradoxně výkonnější v zimě

Fotovoltaické elektrárny najdou svoje uplatnění především během parných letních měsíců. Největšího výkonu ale dosahují až v zimě.

Hybridní fotovoltaické elektrárny nabízejí ideální způsob, jak ušetřit spoustu peněz. Dotace na fotovoltaiku pak sníží náklady ještě níž. Jak to je ale s jejich výkonem? V následujících řádcích vám odhalíme šokující pravdu, o které jste nejspíše ještě neslyšeli.

Větší výkon v zimě

Fotovoltaické elektrárny potřebují poměrně intenzivní sluneční svit k tomu, aby dokázaly vygenerovat větší množství elektrické energie. V Česku jsou proto hojně využívány především v letních měsících, kdy jsou dny jasné a velice teplé. A právě teplo ale bývá největší problém fotovoltaiky. Fotovoltaická elektrárna na klíč totiž paradoxně mnohem efektivněji funguje v zimě.

Může za to záporný teplotní koeficient fotovoltaických panelů. To znamená, že při klesající teplotě u nich stoupne napětí i samotný výkon. Při poklesu teploty o jeden stupeň jde o navýšení napětí o zhruba 0,33. Při změně teploty v desítkách stupňů Celsia tak dojde k navýšení výkonu i o více než 10 % v porovnání s létem.

MK Redakce

Přinášíme Vám řadu tipů a triků ze světa bydlení a zahrady. Píšeme o vychytávkách jak zútulnit Vaši zahradu se správným nářadím. Nechte se inspirovat i vy!

Související články

Back to top button