Fotovoltaické elektrárny najdou svoje uplatnění především během parných letních měsíců. Největšího výkonu ale dosahují až v zimě.
Hybridní fotovoltaické elektrárny nabízejí ideální způsob, jak ušetřit spoustu peněz. Dotace na fotovoltaiku pak sníží náklady ještě níž. Jak to je ale s jejich výkonem? V následujících řádcích vám odhalíme šokující pravdu, o které jste nejspíše ještě neslyšeli.
Větší výkon v zimě
Fotovoltaické elektrárny potřebují poměrně intenzivní sluneční svit k tomu, aby dokázaly vygenerovat větší množství elektrické energie. V Česku jsou proto hojně využívány především v letních měsících, kdy jsou dny jasné a velice teplé. A právě teplo ale bývá největší problém fotovoltaiky. Fotovoltaická elektrárna na klíč totiž paradoxně mnohem efektivněji funguje v zimě.
Může za to záporný teplotní koeficient fotovoltaických panelů. To znamená, že při klesající teplotě u nich stoupne napětí i samotný výkon. Při poklesu teploty o jeden stupeň jde o navýšení napětí o zhruba 0,33. Při změně teploty v desítkách stupňů Celsia tak dojde k navýšení výkonu i o více než 10 % v porovnání s létem.