Ventily jsou ve vodovodních a plynových soustavách jednou z těch nejdůležitějších věcí. Leč se bavíme o velice jednoduché funkci, tak mohou mnohdy splnit i nečekaně vysoké nároky. Spousta ventilů je totiž realizována tak, aby dokázala plně obsluhovat svůj díl práce.
Díky tomu tak mohou být součástí automatizovaných topných a vodovodních soustav, ale přitom nemusejí nutně stát ohromné peníze. A na několik takových ventilů se podíváme na následujících řádcích.
Už žádné manuální odvzdušňování
Před nedávnem nám začala topná sezona. Vsadím se, že pro většinu lidí začínala naprosto stejným rituálem, jako každý jiný rok. Přijít, otočit závitem a čekat do doby, než začne namísto plynu vytékat voda. Odvzdušňování systémů se sice dělá jednou za čas, ale v rozlehlejších systémech se může dít, že je potřeba často. V takovém případě je problémem už jenom to, kolik času dokáže sebrat. Naštěstí ale máme automatické odvzdušňovací ventily. Ty podle tlaku, který v nich nastavený mohou neustále upouštět tak, aby nedošlo k přetlakování a bublinám. Díky tomu tak nemusíte tento problém už nikdy řešit!
Dokonalé vyrovnávání tlaku
Občas se můžete v domácích i různých podnikových systémech setkat se specifickým přístupem k vyrovnávání tlaku uvnitř trubek. Ten může být regulovaný pomocí speciální zařízení, jehož součástí jsou přitom expanzní nádoby. Jedná se o nádoby kalibrované na vysoké tlaky. I tak ale mají svoje jasné limity, které se nevyplácí pokoušet. Pomoci udržet je na uzdě nám mohou ventily pro expanzní nádoby, které jsou pro tento účel vyloženě určeny.
Směšovací ventily na tisíc způsobů
Velice jednoduché a tradiční směšovací ventily jsou rozhodně jednou ze součástí, které nemohou chybět jak v plně automatizovaných, tak i starších systémech. Význam a účel, který mají, je vždycky stejný. Směšovat studenou a teplou vodu ke kýženému výsledku. Jejich zpracování už ale mohou být značně rozdílná. Příklad je třeba čtyřcestný směšovací ventil. Ten vedle klasického směšování dokonce podporuje i jednoduché větvení do několika obvodů.