Nejrůznější druhy klíčků jsou velmi zdravé. Můžete si je dokonce nechat naklíčit i přímo v pohodlí vašeho domova. Stačí se jen vybavit potřebnými doplňky.
Jak na klíčení
Nejrůznější druhy klíčků jsou zdraví velmi prospěšná. Obsahují totiž spoustu výživných, cenných a zdraví prospěšných látek. Jsou bohaté na vlákninu, stopové prvky a také i skvěle chutnají. Posilují nervový systém, pomáhají snižovat cholesterol, zlepšují tělesnou i duševní kondici a vitalitu. Chuť klíčků připomíná pražené oříšky. Nejlepší jsou samozřejmě ty čerstvé. A ty si můžete připravit i sami doma. Klíčení semínek je naprosto jednoduché a nebudete k tomu potřebovat příliš mnoho věcí. A jak na to? Základem na klíčení je speciální nakličovací miska nebo sklenice na klíčení. Dále budete potřebovat také vhodná semínka.
Klíčící misky a sklenice
Vybrat si můžete hne z několika tipů klíčících misek, sklenic a biomisek. Biomisky mohou být i vícepatrové. V přímo ve vaší kuchyni si tak můžete během pár hodin až dnů vypěstovat zdravé a čerstvé klíčky nebo výhonky. Je to naprosto jednoduché. Stačí si jen zakoupit vybraná semínka různých luštěnin a obilovin, a to nejlépe v bio kvalitě. Semínka nejprve propláchněte a potom jimi vyskládejte klíčící misku přibližně ze 30 %. Ráno a večer je poté zalévejte vodou. Je velmi důležité, aby semene nevyschla, proto je i pravidelně roste, ideálně několikrát denně. Přebytečnou vodu pak pravidelně vylévejte. Misku umístěte na teplé místo. Semínka brzy začnou bobtnat a následně klíčit. Rychlost vzniku klíčku závisí na druhu konkrétních semen a také na okolní teplotě. Může to být v řádu několika hodin až dnů.
Co všechno si můžete doma nechat naklíčit
A co všechno si můžete nechat doma naklíčit a na jakých klíčcích si můžete pravidelně pochutnávat? Ideální jsou různé druhy obilnin a luštěnin, jako například řeřicha, fazole, hrách, čočka, cizrna, ředkvičky a spoustu dalších. Vhodná jsou i chia semínka. Ve vícepatrových miskách si pak můžete nechat naklíčit více druhů semen najednou a zpestřit si tak váš jídelníček.