Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Nářadí

Jak pracovat s plechem? Přinášíme vám základní návod

Práce s plechem není tak obtížná jako u jiných kovů. S tímto materiálem si tedy můžete pohrát i ve vaší domácí dílně. Jak na to? To vám povíme v článku.

Práce s plechem je poměrně složitá. Zámečnická výroba Praha vám může od těchto starostí ulevit, pokud si ale zakládáte na vlastní práci, máme pro vás dobrou zprávu. V tomto článku jsme pro vás sepsali základní tipy pro práci s plechem. Čtěte dál a dozvíte se víc.

Jak vybrat vhodné nářadí?

Nejdůležitější je kvalitní nářadí. Jakmile se vydáte do nějaké prodejny nebo prohlédnete nabídky eshopů, narazíte na nepřeberné množství typů. Pro začátek vám ale bude stačit vědět, že nůžky pro stříhání plechu byste měli vybírat podle toho, jak tlustý plech budete stříhat.

U tenkých plechů do 1,5 milimetru si vystačíte s ručními nůžkami, u tlustších plechů kolem 3 milimetrů raději sáhněte po pákových nůžkách. Na trhu naleznete také elektrické nůžky. Ty jsou ideální především pro přesné stříhání desek nebo pásů. Tedy jednoduše řečeno pro přípravu materiálu k dalšímu zpracování. A tomu se budeme věnovat v následujících řádcích.

Jak pracovat s plechem?

Stříhání plechů by měl předcházet nejen výběr kvalitního nářadí. Neobejdete se ani bez kvalitní přípravy samotného materiálu. Plech je ve většině případů potřeba zarovnat. Nejjednodušším způsobem, jak ho srovnat, je speciální klempířský přístroj pro vyklepání. Měkké plechy s tloušťkou do 0,4 mm můžete vyrovnat gumovou nebo dřevěnou paličkou na rovné podložce. Plechy větší tloušťky se rovnají kladivem.

Menší plechy můžete ohýbat i ručně, například přes hranu ocelové desky nebo v čelistech svěráku. Dbejte ale na to, aby plech nebyl delší než hrana ocelové desky nebo čelisti svěráku. Místo ohybu si nejprve označte a upněte ho těsně nad hranou čelisti nebo vložky. Při střihu nůžkami pak postupujte podobně, jen na samotném konci udělejte malou změnu. Nůžky nastavte kolmo na plech k čelistem nůžek. Výrazně vám to usnadní střih.

MK Redakce

Přinášíme Vám řadu tipů a triků ze světa bydlení a zahrady. Píšeme o vychytávkách jak zútulnit Vaši zahradu se správným nářadím. Nechte se inspirovat i vy!

Související články

Back to top button