Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Bydlení

Jak se pracuje se zvukem v uzavřených prostorách?

Aby byl zvuk ve vaší domácnosti co nejlepší, musí být akustika místnosti kvalitně navržená. A s tím pomáhají především znalosti spojené s odrážením zvuku.

Máte problémy s ozvěnou? Nebo ve vašem bytě slyšíte hádky sousedů? Pak máte špatně řešenou akustiku. Akustika místnosti je přitom něčím, na co by se mělo myslet už na samotném začátku – tedy při tvorbě stavebních plánů. A při jejich tvorbě jsou velice důležité teoretické znalosti spojené s chováním zvuku a materiálů.

Je odrážení zvuku špatné?

Akustika v místnosti je ovlivněna dvojicí faktorů – materiálem a zvukovými vlnami. Zvukové vlny jsou mechanické vibrace, které si naprosto libují ve vzduchu. A ještě lépe se jim daří v uzavřených místnostech. Tam se totiž mohou odrážet od zdí a působit jeho obyvatelům nepříjemné problémy.

Odrážení zvuku se přitom dá využít k dosažení lepší akustiky. Na tuto základní vlastnosti zvuku sází například divadla nebo kina. Právě tam na zdech uvidíte materiály, které zvuk dobře odráží po celé místnosti. Akustika sálů se tak výrazně zlepší a dosáhne se i rovnoměrné distribuce zvuku do zadních řad.

Akustika v místnosti

Zcela jiná situace ale nastává u klasických místností nebo kanceláří. Jak jsme ostatně zmiňovali výše – tam odrážení způsobuje více problémů než užitku. Proto se v uzavřených místnostech a kancelářích používají spíše měkké materiály se schopností absorpce. Vy si toho sice nevšimnete, ale uvnitř zdí je často zabudována zvuková izolace, která s tímto problémem výrazně pomáhá. I speciální podlahové krytiny nebo stropní podhledy s rovnoměrnou distribucí a pohlcováním zvuku náramně pomáhají.

Akustika v místnosti je ovšem mnohem komplexnější téma. Řešit ho tedy na vlastní pěst, a to ještě dávno po zbudování samotné nemovitosti, je velice obtížné. Přenechte tyto starosti profesionálům. Zkušení odborníci z AVTG vám pomohou dosáhnout co nejlepší akustické pohody s pomocí několika drobných modifikací. Stačí je kontaktovat a domluvit se na první konzultaci.

MK Redakce

Přinášíme Vám řadu tipů a triků ze světa bydlení a zahrady. Píšeme o vychytávkách jak zútulnit Vaši zahradu se správným nářadím. Nechte se inspirovat i vy!

Související články

Back to top button