Bydlení

Jak ušetřit při mytí nádobí: Vsaďte na úspornou myčku

Do běžné myčky naskládáte 12 sad nádobí. Umýt tolik kousků třeba po večeři pro čtyřčlennou rodinu zabere v průměru 80 minut. O úspoře času při mytí v myčce vás určitě přesvědčovat nemusíme. Zatímco myčka myje, vy se věnujete rodině nebo si užíváte volný čas. Jak je to ale se spotřebou energie a vody? Poradíme, jak ušetřit při mytí nádobí v myčce. Jaké zásady dodržovat, abyste náklady na mycí cyklus co nejvíce snížili a ušetřili klidně pár tisíc ročně.

Úspora vody: Myčce stačí 9 litrů, rukama vám proteče klidně 40 litrů

Kromě časové úspory při mytí nádobí v myčce vás do oka trkne také nižší spotřeba vody. Myčky totiž s vodou pracují mnohem efektivněji, než když myjete nádobí v ruce.

Chytré myčky dokážou upravit spotřebu vody podle toho, kolik nádobí zrovna myjete. Pokud nezapínáte úplně plnou myčku, přizpůsobí se množství vody spotřebované během mytí.

Současné úsporné myčky spotřebují 6–9 litrů vody během jednoho mycího cyklu. Tenhle údaj si navíc snadno zkontrolujete, protože ho výrobci musí uvádět na novém energetickém štítku.

Jen si dejte pozor na to, že údaj o spotřebě vody neodpovídá každému mycímu programu. Na energetickém štítku najdete spotřebu vody v EKO programu. Ten ale s přehledem umyje běžně znečištěné nádobí.

A jak je na tom spotřeba vody při mytí nádobí v ruce? Pokud myjete nádobí pod tekoucí vodou, pak vám pod rukama proteče klidně 40 litrů. A to už je opravdu výrazný rozdíl oproti myčce. Plně otevřenou baterií totiž může proudit až 9 litrů vody za minutu.

Pokud myjete v ruce tak, že si napustíte dřez a v jedné vodě umyjete všechno nádobí, pak náklady na ruční mytí zkrouhnete. Ale z hlediska hygieny takové mytí není zrovna ideální. Samotný dřez i houbičky na mytí nádobí jsou totiž živnou půdou pro množení bakterií. Proto je další výhodou myčky, že odstraní se zbytky jídla i další neviditelně nečistoty jako jsou choroboplodné zárodky, viry a bakterie.

Úspora elektřiny: Myčka potřebuje i třikrát méně energie na ohřev vody

Při ručním mytí spotřebujete zhruba 2,6 kWh za ohřev vody. Oproti tomu myčky to zvládnou od 0,5 kWh do 1 kWh za jedno mytí. A to už představuje slušný rozdíl v roční spotřebě energie.

Jak si spotřebu energie ověříte ještě před pořízením myčky? U každé myčky najdete údaj o spotřebě elektrické energie za 100 mycích cyklů.

Úsporné myčky spotřebují zhruba 50-70 kWh na 100 cyklů. Při současných cenách elektřiny vás mytí v myčce vyjde zhruba na 400–570 Kč. Oproti tomu při ručním mytí nádobí za elektřinu zaplatíte přes 2 000 Kč.

Věděli jste, že mytí v krátkém programu na teplotu 50–55 °C vám ušetří až 20 % nákladů na elektřinu oproti mytí na 65 °C?

Pokud můžete, využívejte co nejvíce právě EKO programy s nižší teplotou a kratším časem mytí. Myčka totiž za zkrácený čas zvládne umýt i nádobí se zaschlými nebo připečenými zbytky jídla.

5 praktických tipů, jak snížit spotřebu myčky

Myčka nádobí jednoznačně šetří čas i vaši peněženku. Abyste spotřebu energie a vody zkrouhli co nejvíce, máme pro vás ještě několik praktických tipů.

  • Myčku zapínejte vždy plnou – snažte se využívat plnou kapacitu myčky. Nemá smysl ji zapínat kvůli pár talířům a jednomu hrnku. I když máte chytrou myčku, která umí upravit spotřebu vody podle naplnění, snažte se ji zapínat vždycky až co nejvíce naplněnou.
  • Skládejte nádobí v myčce správně – jakým způsobem nádobí do myčky naskládáte také ovlivňuje její efektivitu. Pozor si dejte na hluboké nádobí. Skládejte ho tak, aby se v něm během mytí nedržela voda. Křehké nádobí patří do horního koše. Větší a více znečištěné nádobí zase dospodu. Nádobí také neskládejte příliš natěsno, aby mezi ním voda mohla dobře proudit.
  • Používejte kvalitní mycí prostředky – i na výběru správných mycích prostředků záleží. Některé se totiž snadněji rozpouští. Díky tomu pak nádobí umyjí i při nižších teplotách a v kratším programu. Není nic horšího než po otevření myčky najít nerozpuštěné tablety a špatně umyté nádobí.  To pak nezbývá než myčku pustit znovu. A to má k šetření daleko.
  • Vybírejte vhodný mycí program – abyste skutečně snížili spotřebu energie při mytí nádobí, volte vždy správný program. Pokud můžete, využívejte kratší programy s nižší teplotou. Intenzivní mytí zapínejte jen při opravdu silně znečištěném nádobí.
  • Nádobí před vložením do myčky neoplachujte – i když vás vede dobrý úmysl, nedělejte to. Nádobí před mytím v myčce neoplachujte. Zbytečně tak plýtváte jak vodou, tak elektřinou. Myčka si poradí i s připečeným nebo zaschlým jídlem.

Vyzrajte nad vysokými cenami za energie a ušetřete. V e-shopu ElectroWorldu najdete nejen velký výběr myček, ale i různých prostředků včetně tablet, odvápňovačů, leštidel nebo vůní.

MK Redakce

Přinášíme Vám řadu tipů a triků ze světa bydlení a zahrady. Píšeme o vychytávkách jak zútulnit Vaši zahradu se správným nářadím. Nechte se inspirovat i vy!

Související články

Zkontrolujte také
Close
Back to top button