Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Nářadí

Jak vybrat rýč? Rozhoduje kvalita čepele a násady.

Mezi různými rýči můžou být opravdu značné rozdíly. Pokud ale víte, které vlastnosti jsou podstatné a nebojíte se trošku investovat, pořídíte určitě kvalitní pracovní nástroj nejen na zahradu. 

Materiál násady

Dřevěné násady stále převažují, ale pokud si trochu připlatíte, můžete mít i mnohem odolnější násadu z hliníku, potaženou speciálním plastem. Základem kvalitní násady je vždy ergonomický úchop a protiskluzové vlastnosti, dále pak myslete také na ideální kombinaci pružnosti a pevnosti. 

Další parametry násady, které je nutné zvážit:

  • Délka- ideálně by měla být po prsa pracovníka, pokročilejší možností je teleskopická násada, kterou si lze upravit dle potřeby. 
  • Tvar a ergonomie konce násady- hovoříme o horní části, o kterou se při rytí opíráte a s níž pomáháte vytvářet tlak a zároveň obracíte hlínu. Starou dobrou klasikou je tvar písmene T, může se ale jednat také o tvar D, často odolnější variantu. 
  • Dolní část pro upevnění čepele- měla by být jednak dostatečně silná, zároveň ale dlouhá, aby nehrozilo zlomení rýče. Zde máme na mysli dřevěné násady, u těch kovových bývá pracovní část rýče většinou upevněna šrouby, či speciálními patenty, případně může být zalisovaná. 

Materiál čepele

Čepel rýče se vyrábí nejčastěji z oceli, natřené odolnou barvou, i tak vám ale začne takový rýč po pár letech nezadržitelně rezivět, pokud ho po každém rytí důkladně neomyjete a neuložíte do suché místnosti. Druhou možností je nerezivějící hliník, který je sice lehčí, to ale může být spíš na škodu, když potřebujete zrýt hutnou zeminu. 

Šířka a zakončení čepele rýče

Stejně jako šířku pracovní čepele rýče, tak také tvar zakončení, vyberte podle typu a tvrdosti zeminy, na kterou se chystáte a dle účelu. Na lehčí půdu bude vhodnější zaoblené zakončení, zatímco tvrdší zem lépe poryjete rýčem s rovným nebo dokonce zašpičatělým břitem. Vždycky si práci výrazně usnadníte, když bude břit čepele dostatečně naostřený, to znamená tak, aby hladce pronikal do půdy, ale neohýbal se. 

Další důležité vlastnosti:

  • Hmotnost- lehčí rýč ještě nemusí být lepší, nezaručuje totiž správný tlak na náročnější zeminu
  • Možnost výměny částí- pokročilejší rýče jsou sestaveny tak, abyste mohli snadno a kdykoliv vyměnit některou z pracovních částí, tedy jak ručku na konci násady, tak samotnou násadu nebo čepel
  • Celková kvalita a odolnost
  • Ergonomie- ergonomické by mělo být nejen zakončení, ale také násada
  • Kvalitní opracování násady- aby neklouzala, ani nedřela

MK Redakce

Přinášíme Vám řadu tipů a triků ze světa bydlení a zahrady. Píšeme o vychytávkách jak zútulnit Vaši zahradu se správným nářadím. Nechte se inspirovat i vy!

Související články

Back to top button