Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Zahrada

Jakou filtraci pro zahradní bazén? Pískovou nebo kazetovou? Poradíme vám.

Není nad to se v horkém létě svlažit v bazénu na vlastní zahradě. To soukromí, ta volnost a možnost skočit tam skutečně kdykoliv, je k nezaplacení. Chystáte si domů pořídit taky takový? V tom případě se možná ptáte, jaká filtrace se k němu hodí nejvíc. V tomto článku se podíváme na dva hlavní typy filtračních systémů pro bazény – písek a filtrační kartuše. Oba mají své výhody i nevýhody, tak si o nich pojďme říct víc, abyste zjistili, který je pro vás vhodnější.

Pískové filtry

Pískové filtry jsou jedním z nejběžnějších typů filtrace pro bazény. Jak fungují? Voda prochází přes nádrž naplněnou křemičitým pískem o hrubosti 0,6 – 1,2 mm. Ten zachytává nečistoty a částice. Pískové filtry dokáží velmi dobře odstraňovat větší nečistoty, ale nejsou tak účinné při zachytávání mikroskopických částic.

Výhody:

 • Jednoduchá údržba: Stačí občasné zpětné proplachování, což je proces, při kterém se obrátí tok vody, aby se odplavily zachycené nečistoty.
 • Dlouhá životnost: Písek je třeba měnit pouze každých 3-5 let.
 • Nízké náklady: Počáteční investice i provozní náklady jsou relativně nízké.

Nevýhody:

 • Nezachytí jemné částice: Pískové filtry nejsou schopné zachytit velmi malé nečistoty.
 • Potřebuje více místa: Pískové filtry jsou objemnější než některé jiné typy filtrace.

Kartušové filtry

Kartušové filtry do bazénu používají vyměnitelné kazety z polyesterového vlákna, které zachytávají nečistoty. Voda prochází přes tyto filtry do bazénu a čistá voda se vrací zpět. Kartušové filtry dokáži skvěle zachytit i ty nejmenší částice.

Výhody:

 • Vysoká účinnost: Jsou schopné zachytit i velmi jemné nečistoty. Díky tomu je voda čistší.
 • Snadná údržba: Kazety lze snadno vyjmout, opláchnout a vyčistit. Je to rychlé a snadné.
 • Úspora vody: Nepotřebují zpětné proplachování, díky čemuž se šeří voda.

Nevýhody:

 • Vyšší náklady: Samotná kartušová filtrace bývá levnější než písková, ale je k nim potřeba dokupovat filtry do bazénu, které se musí čas od času vyměnit. Doporučuje se tak cca po 6 měsících, tedy po jedné sezóně.
 • Častější údržba: Filtry potřebují pravidelné čištění, zejména v období, kdy jste v bazénu častěji. Pokud na to zapomenete, nebudou správně fungovat.

Jak vybrat ten správný filtr?

 • Při výběru filtračního systému pro bazén je třeba vzít v úvahu jeho velikost, úroveň znečištění a čas, který můžete věnovat jeho čištění a údržbě filtračního systému. Čím větší bazén, tím výkonnější filtraci budete potřebovat. A pokud se v bazénu často koupou děti nebo do něj dokonce zavítají i domácí mazlíčci, může být kazetový filtr lepší, protože zachytí i jemné nečistoty. 

MK Redakce

Přinášíme Vám řadu tipů a triků ze světa bydlení a zahrady. Píšeme o vychytávkách jak zútulnit Vaši zahradu se správným nářadím. Nechte se inspirovat i vy!

Související články

Back to top button