Už dlouhá staletí slouží hřebíky k přichycení či spojení různých stavebních dílů, ale také dekorací v domácnosti a dalších předmětů a materiálů. Existuje ovšem poměrně velké množství typů hřebíků, a i jejich zatloukání nemusí být pro každého snadné, ačkoliv se to jeví jako triviální záležitost. V tomto článku si nejprve uvedeme nejpoužívanější druhy hřebíků a pak se zaměříme na pár tipů na to, jak je správně zatlouci.
- Drátové hřebíky
Tento typ hřebíku je klasikou, vyznačuje se hlavně plochou hlavičkou, kterou lze zarovnat s povrchem. Platí u něj jedna zásada, a sice při zatloukání do přírodního dřeva byste měli nejprve trochu otupit špičku, aby nedošlo ke štípání dřevěných vláken.
- S pěchovanou hlavičkou
Hřebíky s pěchovanou hlavičkou se nejčastěji používají při truhlářských pracích a jejich výhodou je, že hlavu lze dostat až pod povrch materiálu, takže ve finále není vidět.
- Se širokou hlavou
Slouží hlavně k přibití a uchycení lepenek a izolačních vrstev na střeše, případně se dají využít k uchycení desek, latí a dýh k různým materiálům.
- Na desky z měkkého materiálu
Tento typ hřebíku se využívá k upevnění tenčích desek na zeď, nebo na dřevo. Povětšinou je zatloukán to měkkých materiálů.
- Na sádrokarton
Také sádrokarton vyžaduje specifický typ hřebíků, zde hovoříme o speciálním provedení pozink. Samozřejmě, že jejich hlavním přínosem je schopnost nerezivět.
- Na lišty
Na dřevěné i jiné lišty se vám bude hodit další speciální hřebík, snadno zapustitelný. U něj je zvláště důležité zploštit špičku, neboť lišty se můžou lehce rozštípnout. Používá se například u podlahových lišt.
Další typy hřebíků:
- Pro montáž střešních krovů- „krováky“
- Stavební hřebíky
- Nastřelovací hřebíky
- Hřebíky s plastovou hlavou
- Konvexní hřebíky
- Čalounické hřebíčky
- Lepenkové hřebíky
- Kalené hřebíky
- Obuvnické hřebíky
Užitečné zásady při zatloukání hřebíků
Jak jsme si již zmínili, při zatloukání hřebíku do dřeva, které se může štípat, nebude od věci pár údery zploštit jeho špičku. Při zatloukání velmi krátkých hřebíků si zase pomozte kleštičkami, kterými si hřebík přidržíte do té doby, než bude dostatečně pevně uchycen. Lze použít i tenkou sponku či rovnou vlásenku. Pro lepší přichycení můžete vzít také tvrdý papír, do nějž hřebík prostrčíte a pak ho stačí přiložit dle potřeby na místo, kde má být přesně zasazen.
U větších hřebíků platí poněkud jiná pravidla a chce to trochu opatrnosti, abyste si neublížili. Nicméně zkušení řemeslníci si je běžně přidrží rukou a prvních pár úderů provedou spíše lehce, pak až přidají více síly. Pokud pak nejste profíkem, tak velké hřebíky přitloukejte raději v rukavicích, nejlépe dostatečně silných a při tom dobře padnoucích.
Malé hřebíky můžete bez větších potíží zatloukat menšími kladívky, nepotřebujete tolik síly, ani přesnosti, a když už se netrefíte, tak nehrozí až tak bolestivé zranění. Větší hřebík však vyžaduje váhu kladiva a zároveň dost širokou pracovní plochu, abyste se lépe trefili.
Zatloukání do zdi
Snad každý již někdy zatloukal hřebík do zdi, ať už pro pověšení obrazu, nebo jiné domácí dekorace. V tomto případě si vždy nejprve vše dobře proměřte, a pak tam, kde přijdou hřeby, udělejte předběžně kulaté dírky. To můžete provést například vrtáčkem, nebo větším hřebíkem. Tímto způsobem zamezíte časté nepříjemnosti, tedy odlupování omítky kolem hřebíku, ale je důležité, aby předběžný otvor zasahoval až za vrstvu malby a omítky a byl asi třikrát širší, než hřebík, který budete instalovat.
Samotné zatloukání do zdi by mělo být jednak promyšlené a také opatrné. Jakmile narazíte na cihlu, můžou se dostavit další potíže, proto si volte raději kratší, ale silné hřebíky, co proniknou skrze malbu a omítku a dokážou udržet pověšený obraz, aniž byste museli pronikat dále. U modernějších staveb tento problém většinou odpadá, neboť stěny bývají z poréznějších a měkčích materiálů, jako jsou tvárnice, nebo se rovnou jedná o sádrokarton.