Venkovní neboli exteriérové stínění se řadí mezi nejúčinnější ochranu před slunečními paprsky a přehříváním interiéru, jelikož zachycuje sluneční paprsky již zvenku. Na trhu je dostupné hned několik variant vnějšího stínění, z nichž každá varianta má své klady a zápory. A po kterém venkovním stínění tedy sáhnout?
Venkovní žaluzie ochrání interiér před horkem
Mezi nejčastěji využívaný typ venkovního stínění patří venkovní žaluzie, které zajišťují dokonalou ochranu před sluncem. Na rozdíl od ostatních typů venkovního stínění umožňují plynule regulovat světlo v interiéru, jelikož disponují naklápějícími lamelami. Regulovat světlo v interiéru tak můžete dle svých představ. Venkovní žaluzie také skvěle slouží jako ochrana před horkem v letních měsících.
Venkovní rolety zajistí úplnou tmu
Velmi oblíbeným druhem venkovního stínění jsou dále venkovní rolety, které stejně jako venkovní žaluzie chrání domácnost před slunečními paprsky. Z důvodu chybějících naklápěcích lamel se však u nich hůře reguluje světlo. Avšak dokáží zajistit v interiéru úplnou tmu, čímž dokáží zvýšit kvalitu vašeho spánku. Skvěle zabrání průniku ranního slunce i světla z pouliční lampy, takže se hodí do oken ložnice a dětského pokoje. Předností venkovních rolet je i zabránění uniku tepla v zimním období.
Screenové rolety poslouží i jako síť proti hmyzu
Dalším druhem venkovního stínění jsou screenové rolety, které patří mezi velice elegantní typ stínění. Screenové rolety jsou vyrobeny z vysoce odolné textilie, jež disponuje velice malými otvory. Kromě stínění interiéru a jeho přehřívání, tak slouží i jako síť proti hmyzu. Jejich předností je také to, že nezabírají tolik místa na fasádě domu. Stejně jako venkovní rolety však nedisponují naklápěcími lamelami, takže nelze regulovat intenzitu světla. Obdobně jako rolety a žaluzie také dokáží v nižší míře zamezit úniku tepla z interiéru.
Markýzy vytvoří příjemné klima pro venkovní posezení
Mezi poslední typ venkovního stínění lze zařadit markýzy, které přednostně slouží pro zastínění venkovního prostoru. Nejčastěji se využívají zejména pro zastínění balkonů a teras. V případě, že je markýza instalována u oken domu, pak může posloužit i pro stínění interiéru.