Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Nářadí

Lžíce na 14 tun: To je největší český kolový tahač

I v Česku vznikají velké věci. Důkazem toho může být největší kolový tahač, který zvládne ve své lžíci převážet materiál o hmotnosti až 14 tun.

Ne nadarmo se říká, že Češi mají zlaté ručičky. V posledních letech je využili i k výrobě těžké mechanice. A nyní to nese ovoce. První český kolový nakladač je totiž konečně na světě. A jeho parametry vás určitě ohromí.

Nevídané vlastnosti

Vlastnosti, které vám nenabídne ani půjčovna nakladačů s bohatým vozovým parkem. Tak by se dal popsat důlní stroj, který už na první pohled budí respekt. Na výšku a na šířku měří pouhých 2,5 metru, jeho délka ale činí 10 metrů. Uvnitř pak tepe šestiválcový dieselový motor, jehož cílem je celou bestii udržet v chodu.

Základní model spatřil světlo světa už v roce 2018. Už tehdy jeho schopnosti působily velice dobře. Nejnovější revize ale nabízí ještě lepší vlastnosti. Především co se týče nosnosti. Oproti původním 10 tunám unese vozidlo na lžíci až 14 tun materiálu. Výkonnější je také samotný motor. Drobných změn doznal i interiér, který přináší řidiči mnohem větší svobodu a pohodlí.

Partnerství se zahraničními společnostmi

Ještě před 12 lety to přitom vůbec nevypadalo, že by podobný stroj mohl v českých podmínkách vzniknout. Trh ovládla nejedna půjčovna manipulační techniky Praha s širokým vozovým parkem a nabídkou zahraničních vozů. Zlom přišel v době krize, tedy mezi roky 2008 a 2009. Těžařský průmysl tehdy krize velice těžce zasáhla. A pocítila to i společnost, která stojí právě za tímto strojem. Bylo tedy potřeba vymyslet něco, co by firmu udrželo dál v chodu.

Slovo dalo slovo, vzniklo nové partnerství s Jihoafričany a cesta za snem mohla začít. Postupem času přišla nabídka od Rusů, s nimiž se zástupci české firmy spojili a vytvořili právě největší český nakladač. Co vznikne z tohoto partnerství dál, to je ve hvězdách. Jasné ale je, že se ani jedna strana se stávajícími podmínkami nespokojí a bude chtít svoje stroje dále zlepšovat. V dalších letech se tedy máme na co těšit.

MK Redakce

Přinášíme Vám řadu tipů a triků ze světa bydlení a zahrady. Píšeme o vychytávkách jak zútulnit Vaši zahradu se správným nářadím. Nechte se inspirovat i vy!

Související články

Back to top button