Kompost s jemně drobnou strukturou a příjemnou zemitou vůní získáte, budete-li správně recyklovat odpady ze zahrady. Dbejte důsledně na takové vrstvení odpadů, aby mezi jednotlivými vrstvami zůstal dostatek vzduchu. Nezapomeňte občas přihodit mezi jednotlivé vrstvy i pár lopat zeminy pro „naočkování“ půdními organismy, postačí tak 10 %.
Na kompost:
- nepatří to, co se nerozloží během jednoho roku,
- dále tam nesmí přijít materiál nemocný půdními bakteriózami (hlenka kapustová).
Důležitý není typ kompostovače, ale způsob kompostování. Mějte na paměti, že kompost je hnojivo. Proto byste ho měli používat s mírou.
Výběr místa pro kompost
Výběr nejlepšího místa pro kompost závisí na uspořádání zahrady. V rozporu s názory některých lidí může být i blízko domu, aby byl rychle dosažitelný. Předpokladem je, že ho budete správně vrstvit a pečovat o něj, aby nezapáchal a nepřitahoval všelijakou havěť.
Příprava materiálu před kompostováním
Odpady ze zahrady se lépe rozloží, pokud je předem rozmělníte. Větvičky proto prožeňte drtičem a listí sesbírejte travní sekačkou s košem, což je nejrychlejší.
Zakládání kompostu
Tlusté vrstvy z jednoho materiálu (např. mokré odpady) podporují hnilobný rozklad. Ve vrstvách proto střídejte mokrý materiál se suchým (např. drcená dřevní hmota, sláma). Mezi vrstvami příznivě působí trocha zahradní zeminy. Nahoru dávejte čerstvě posekanou trávu nebo listí.
Máte-li velké požadavky na jemnost
I dobře vyzrálý kompost obsahuje hrubé částice. Součásti kompostované hmoty se totiž nerozkládají stejně rychle. Chcete-li mít kompostovanou zeminu zvlášť jemnou, proházejte ji sítem a hrubé zbytky umístěte do nového kompostu.
Starejte se o zastínění
Ať už je to kvůli tomu, že rostliny poskytují stín, nebo kvůli lepšímu vzhledu zahrady, lidé s oblibou zakrývají komposty plazivými stonky tykve nebo lichořeřišnice větší. Novější výzkumy však dokládají, že správně ošetřované komposty mohou být klidně vystaveny slunci.