Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Bydlení

Netěšíte se na jarní úklid? Tito pomocníci vám ho usnadní

Uklízení většinou nepatří mezi nejoblíbenější činnosti, bohužel je nutné. Je sice pravda, že se najdou jedinci, kteří se v něm vyžívají, a pokud jste to vy, tak gratulujeme a tiše závidíme. V koloběhu roku jsou období, která přímo k většímu uklízení vybízejí. Patří mezi ně i jaro.

Jarní úklid má v naší historii hluboce zakořeněnou tradici. Dříve souvisel s předvelikonočním půstem a přípravou domácnosti na ty nejdůležitější křesťanské svátky. Dnes je spíše jakousi revizí domácnosti při přechodu ze zimy do teplejšího období roku. Pokud nebudeme brát v úvahu rutinní poklízení, pro většinu lidí jde také o první velké gruntování od Vánoc.

Pokud vás zajímá, jak si takové uklízení co nejvíce usnadnit a jaké produkty jsou pro vás nejvhodnější, pak rozhodně čtěte dále. Představíme vám aktuální trendy, které vám s touto neoblíbenou činností budou pomáhat po celý rok.

Okna jako ze škatulky

bolí záda jako po vysokohorské túře? Jděte na to letos jinak a sáhněte po šikovném čističi oken. Méně nároční si vystačí s ručním čističem s dlouhou rukojetí, který pracuje na parní bázi a zanechává tak prosklené plochy a zrcadla bez velké námahy průzračně čistá. Ruční čističe se dají využít i na sprchové kouty či autoskla. Aktuální vrchol v nabídce představují robotické čističe oken, které se na sklo bezpečně přisají a celé jej vyčistí beze šmouh, aniž by k tomu potřebovaly vaši asistenci. Jedinou vadou na kráse je, že se jedná pouze o „suchý“ proces, tedy stírání nalepenou utěrkou. Ale je to bez námahy a nechat vyčistit okno 2x za sebou je otázka zmáčknutí jednoho tlačítka.

Foto zdroj: www.electroworld.cz

Čistá podlaha bez velké námahy

v čistotě náročné, obzvláště pokud máte malé děti, natož čtyřnohého mazlíčka. Dle její velikosti, ale i osazenstva domácnosti je vhodné volit ten správný nástroj pro vysávání, případně vytírání.

Sáčkové vysavače se hodí na všechny typy podlah včetně koberců. Největší využití najdou v domácnostech s malými dětmi a domácími mazlíčky. Nečistoty se hygienicky ukládají v sáčku, který se po naplnění jednoduše vyhodí.

Plusy: velký výběr vysavačů, hygienické řešení

Mínusy: nákup náhradních sáčků

Bezsáčkové vysavače jsou obvykle lehké přístroje, které si dobře poradí s jakýmkoliv typem podlahy i s větším smetím, které by jinak mohlo protrhnout sáček. Díky tomu se dají využít téměř v každé domácnosti.

Plusy: lehká konstrukce, velký výběr vysavačů, nádoba na smetí se jen jednoduše vysype

Mínusy: rychlejší zanesení filtrů, mírně vyšší cena

Foto zdroj: www.electroworld.cz

Tyčové vysavače jsou vhodné do malých domácností, protože se s nimi výborně manipuluje. Úklid na plochách je tak velmi rychlý a nemusíte být neustále ve střehu, zda s vysavačem za sebou něco neshodíte. Některé typy nabízí i funkci mopu nebo lze použít tělo vysavače jako ruční vysavač na drobnosti.

Plusy: perfektní manipulace, zaberou méně místa při skladování, je hned po ruce

Mínusy: vyšší cena, nižší sací výkon

Foto zdroj: www.electroworld.cz

Robotické vysavače představují vrchol evoluce vysavačů. Většina z nich má integrovanou funkci mopu a dálkové ovládání. Lepší typy dokonce plní automatické úkoly a dokáží si samy zaparkovat do nabíječky. Například robotický vysavač AENO RC1S se sám i vysype, vyhne se pobíhajícím domácím mazlíčkům nebo dětem a v provozu vydrží předlouhých 220 minut. Po automatickém nabití pak pokračuje tam, kde skončil.

Plusy: vysavač udělá většinu práce za vás, lze vysávat několikrát v týdnu

Mínusy: nelze je použít na větší nečistoty, malý zásobník na nečistoty

Foto zdroj: www.electroworld.cz

Multifunkční vysavače využijete všude tam, kde běžné domácí vysavače nestačí – na zahradě, v dílně, v autě nebo při rekonstrukci domu. Vysají hrubé nečistoty nebo kapaliny bez větších obtíží. Většinou však jde o objemnější a robustnější přístroje s horší manipulací. Svým výkonem však usnadní spoustu práce.

Plusy: vysoký výkon, široké příslušenství, vysávají kapaliny

Mínusy: velikost, cena

Parní vysavače a mopy představují zcela samostatnou kategorii. Podlahy, které lze čistit mokrou cestou, zbavíte jednoduše nečistot, bakterií i roztočů, a to díky horké páře, kterou přístroj pod vysokým tlakem vytryskne na čištěný povrch. Většina modelů je vybavena různými nástavci pro všelijaká zákoutí, a tak váš úklid může být dokonalý.

Plusy: úklid bez chemie, ničí bakterie, viry a další mikroby

Mínusy: malá čisticí plocha, skladování dalšího přístroje

Foto zdroj: www.electroworld.cz

TIP: Robotické vysavače a Wi-Fi

Pokud chcete robotický vysavač, prověřte si, že máte Wi-Fi signál ve všech místech a koutech. Pokud ne, neváhejte s výměnou routeru a rovnou si pořiďte výkonný router s Wi-Fi 6, např.: TP-Link Archer AX55, který bude připraven i na další zařízení vaší chytré domácnosti. Pokud máte velký dům a router by nemusel pokrýt vše, využijte moderní meshové systémy (např. Mercusys Halo H50G), které jednotnou bezdrátovou síť dostanou i do vzdálených koutů domu, na terasu nebo na zahradu.

Zdroj: www.electroworld.cz, TP-Link Archer AX55, Mercusys Halo H50G

Jak zvítězit v boji s prachem

Když už je podlaha čistá a rozvířený prach se usadí, pustíme se do jeho likvidace. Aby utírání prachu bylo efektivní, rychlé a hlavně nenamáhavé, je potřeba dodržovat několik zásad. Tou nejdůležitější je postup od shora dolů. Většina lidí začíná na jednom konci místnosti a pokračuje k druhému, ale to je špatně. Začněte u lustrů, pokračujte přes vysoký nábytek k nižšímu. Zároveň dbejte na to, aby dveře mezi místnostmi byly zavřené, stejně tak jako okna. Jedině tak se zbavíte většiny prachu.

Také mějte vhodnou a dobře vyždímanou utěrku, na kterou aplikujte čisticí přípravek dle typu uklízeného povrchu. S chemií to ale nepřehánějte, často stačí jen voda.

Některé povrchy čistěte jen prachovkou, typicky jde o klávesnice a monitory, na které také můžete využít speciální čisticí prostředky. Nakonec nezapomeňte na pokojové rostliny, které většinou stačí osprchovat ve vaně a po uschnutí vrátit na místo.

Pokud máte hotovo, měl by se dostavit povznášející pocit z čisté a provoněné domácnosti. 

MK Redakce

Přinášíme Vám řadu tipů a triků ze světa bydlení a zahrady. Píšeme o vychytávkách jak zútulnit Vaši zahradu se správným nářadím. Nechte se inspirovat i vy!

Související články

Back to top button