Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Kutilství

Než se pustíte do stavby pergoly svépomocí

Snad každý majitel vlastního domku se zahradou či dvorkem někdy zatouží po pergole. Tato stavba skýtá mnoho užitku, můžete ji využívat pro odpočinek s rodinou a přáteli, k pěstování popínavých rostlin, případně jako přístřešek pro uskladnění zahradního nářadí a sušení či zrání rostlin a plodů z vaší zahrady. První z možností, jak takovou pergolu postavit, je oslovit profesionální firmu, možností číslo dvě je pak stavba svépomocí. Jste zručným kutilem a troufáte si na to? V tom případě se vám bude hodit pár informací, které je dobré znát, než se do realizace pustíte. 

Povolení od stavebního úřadu

Pozor, i pergola je stavbou, která podléhá vyhlášce, proto ji musíte nejprve konzultovat se stavebním úřadem. Zde se dozvíte vše potřebné pro splnění požadovaných podmínek a získání povolení. 

Vhodné materiály konstrukce

Ke stavbě pergoly se nejlépe hodí kvalitní dřevo, například ve formě hranolů. Ideálními dřevinami jsou borovice, modřín, cedr, dub a buk, ale můžete zvolit i levnější smrkovou variantu. Bude-li pergola kvalitně zastřešena, i smrk vydrží desítky let. Další možností je nerezový kov, jako hliník, případně pevný plast. Ryze přírodní materiály mají vždy své kouzlo, jsou ale samozřejmě dražší. 

Dřevo musí být kvalitně vysušené, aby se po čase nedeformovalo a zároveň bylo dobře připravené na případné nátěry a impregnace.

Umístění pergoly

Pergolu je možné umístit samostatně, případně ji ukotvit k jiné stavbě, nejčastěji obytnému domu, zahradnímu domku, nebo hospodářskému stavení. Dobře promyslete i klimatické podmínky, zejména pak směr větru a orientaci slunečního záření. Jen na vás záleží, zda bude pergola spíše na přímém slunci, nebo ve stínu, kde si budete moci oddechnout v parných letních dnech. 

Terén a základy

Ať už se jedná o samostatně stojící nebo připojenou pergolu, je nutné co nejlépe srovnat podklad, do nějž bude napevno zapuštěna s pomocí nosných pilířů. Dnes se poměrně běžně používá speciální kování, do kterého jsou následně jednotlivé sloupky upevněny. Kovové držáky je nutné zabetonovat, jen tak bude konečná konstrukce stabilní. Myslete i na to, aby byly pilíře chráněny proti vlhkosti, proto je nejlepší usadit je minimálně 15 centimetrů nad úroveň terénu. 

Zastřešení pergoly

Rovněž při zvažování vhodného zastřešení pergoly si musíte uvědomit, jestli chcete spíše prosluněný prostor, nebo stín. Navíc střecha je součástí, která dodává pergole její vzhled a styl. Dobře světelně propustný je například polykarbonát, používaný i při výrobě skleníků, těch možností je ale spousta, podobně, jako u střešních krytin domů. Chcete-li vskutku stylovou střechu pergoly, bytelnost a zastínění, můžete si trochu připlatit a použít kanadské šindele či podobné odolné krytiny. Levnější variantou zastíněné pergoly je pak třeba plechové zastřešení.

MK Redakce

Přinášíme Vám řadu tipů a triků ze světa bydlení a zahrady. Píšeme o vychytávkách jak zútulnit Vaši zahradu se správným nářadím. Nechte se inspirovat i vy!

Související články

Back to top button