Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Nářadí

Při výběru aku vrtačky je nejdůležitější provedení baterie

V tomto článku se zaměříme na aku vrtačky, konkrétně na to, jak je vybírat dle toho vůbec nejdůležitějšího, a sice baterie. Akumulátorové vrtačky jsou výhodné především pro práci v hůře dostupných místech, jinak řečeno tam, kde nemáte v blízkosti zásuvku, případně by vám mohl elektrický kabel zavazet. 

Zaměřeno na typ akumulátoru

Aku vrtačku pohání akumulátor, který se před prací nabije ze sítě, následně umožní chod po určitý čas, aniž by musela být použita elektrická šňůra. Baterie je pevnou součástí tohoto typu vrtačky a nachází se většinou ve spodní části rukojeti. Existují různé typy akumulátorů, dnes nejvíce používané jsou Li-ion baterie s vysokou kapacitou a skvělým výkonem, navíc nejsou zbytečně těžké. Nespornou výhodou Li-ionek je také to, že při delší době nečinnosti nedochází k samovybíjecímu efektu. 

Dříve se hojně používaly akumulátory typu NiCd, tedy nikl-kadmiové a NiMh, nikl-metalhydrydové. Od roku 2017 se už ale nevyrábí, díky čemuž se staly spíše přežitkem, nicméně i tak je někteří výrobci ještě doprodávají. Snad jediným jejich plusem je tak nižší výprodejní cena. 

Vyšší napětí rovná se vyšší výkon

Napětí v současnosti prodávaných baterií aku vrtaček se může pohybovat v rozmezí od 3,6 až po 54 voltů. Logicky platí, že čím je napětí vyšší, tím je vyšší i výkon, kroutící moment. Pro tu nejlepší efektivitu je dosti podstatné, aby bylo napětí kompatibilní s konstrukcí aku vrtačky a jejím výkonem. Slabší baterie výkonnější model zkrátka nezvládne a ve finále může dojít až k poškození.

Kapacita

Kapacita baterie aku vrtačky je udávána v ampérhodinách. Jedná se o informaci o tom, po jak dlouhou dobu bude efektivně pracovat na jediné nabití. Nízkokapacitní akumulátorové vrtačky mívají hodnotu od 1,5 do 2 ampérhodin (Ah), vysokokapacitní modely pak od 2 až po 6 Ah, zde už ale hovoříme o těžších a větších akumulátorech, které pochopitelně zvýší celkovou hmotnost přístroje, včetně jeho ceny. Aku vrtačky s tou nejvyšší kapacitou mohou být rovněž náročnější na manipulaci při vrtání v hůře přístupných místech. 

Náhradní akumulátor při ruce

Pokud se připravujete na delší práci s aku vrtačkou, vyplatí se mít hned dvě baterie. Zatímco s jednou pracujete, druhá je zapojena do nabíječky. Jakmile se první vybije, stačí pouze vyměnit za novou a vybitou baterii zase nechat nabíjet. U pokročilejších modelů bateriových vrtaček je již poměrně běžné, že jsou dodávány rovnou se dvěma akumulátory. 

Tip na závěr

Moderním trendem poslední doby je nabízení aku vrtaček, které nemají nabíječku, a dokonce ani baterii. Pokud se pro takovou koupi rozhodnete, musíte již kompatibilní příslušenství vlastnit, většinou od stejného výrobce. Používáte-li jiné aku nářadí poměrně běžně, pak je tohle určitě výhodnou a levnější variantou, a především profesionální řemeslníci ji využívají stále častěji.

MK Redakce

Přinášíme Vám řadu tipů a triků ze světa bydlení a zahrady. Píšeme o vychytávkách jak zútulnit Vaši zahradu se správným nářadím. Nechte se inspirovat i vy!

Související články

Back to top button