Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Bydlení

Psi a omyly aneb patří pes do bytu?

Pes je nádherný tvor – tělem i duší. Je věrný a oddaný člověku, na což bohužel často neblaze doplácí. Jak je to tedy s “týráním” pejsků žijících v bytových podmínkách?

„Pejskaři“ versus „Ti, co mají psa“

Pro pejskaře je pes členem rodiny, těší se lásce svého majitele a dostává se mu patřičné pozornosti. V lepším případě se takovému psovi dostane i výchovy, a tehdy je radost sledovat sehranost dvojice člověk – pes.

Druhá skupina, tedy „ti, co mají psa“ chápou často tohoto přítele člověka spíše jako věc, než živou bytost. Často je pes pouze doplňkem dvora – nejednou doživotně vězněn na řetězu. Když už se mu dostane nějaké té přízně, s výchovou a socializací je to na bodu mrazu. Kynologické vzdělání takových majitelů je také často nulové, což vůbec neznamená, že se právě z těchto řad nerekrutují četné masy „mudrlantů“, kteří „nejlépe ví“ jak na psa! Při šíření jejich „poznatků“ člověku často vstávají vlasy na hlavě. 

Nejhůře jsou na tom psi, kteří nemají ani vlastní boudu – pouze řetěz na krku. O týrání nemluvě … Většinou je takový nebožák krmen pouze kuchyňským odpadem, resp. levnými, nekvalitními granulemi. Myslím, že tuto skupinu „těch, co mají psa“ není třeba dále popisovat. 

Byt je pro psa zázemím, ne klecí

A tak názory, že pes, který žije v bytě, je vlastně týrán, že je vězněm, jsou přinejmenším hloupé. Byt je pro psa, stejně jako pro jeho páníčka, zázemím, místem bezpečného oddechu. Ne klecí, jak se nám někteří „ochránci zvířat“ snaží namluvit. 

Než si pořídíte psa do bytu, uvědomte si, že

  • denní vycházky a režim musí být samozřejmostí;
  • je nutné přizpůsobit výběr plemene zvyklostem a možnostem pejskaře. (Byl by to nešťastný výběr pro psa i člověka, kdyby si například babička, která sotva chodí, pořídila sportovní plemeno, náročné na dostatek pohybu. Stejně by psu ani člověku neprospělo, kdyby pohybově zdatný a náročný člověk proháněl po kopcích udýchaného francouzského buldočka.); 
  • je třeba myslet na to, že pes potřebuje svou denní dávku pozornosti, neboť je od přírody společenský tvor.

Věřte, že pes v bytě dokáže být věrným a oddaným společníkem nejen svého páníčka, ale celé jeho rodiny. Nikdo tedy není oprávněn tvrdit, že pes do bytu nepatří.

Milena

Tak to jsem já. Milena. Ta, co píše.

Související články

Zkontrolujte také
Close
Back to top button