Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Zahrada

S jakou spotřebou vody počítat při jednotlivých způsobech zavlažování?

Spotřeba vody je při různých variantách zavlažování zahrady různá. Je rozdíl v tom, jestli nosíte konve, zaléváte hadicí anebo jste si pořídili automatický zavlažovací systém, který se sám zapne každý den ve stejnou hodinu. Průměrná spotřeba je při každém způsobu zavlažování různá. Udělejte si představu o tom, kolik vody vás stojí zalévání a zvolte to nejvýhodnější.

Kolik vody potřebují rostliny?

V našem mírném pásmu počítejte alespoň s 800 mm vody na metr čtvereční plochy za týden. To znamená, že za týden byste na onen jeden metr čtvereční plochy měli nalít cca 40 l vody. Když si uvědomíte, že průměrná zahradní konev má objem 10 l, jsou to alespoň 4 konve týdně. A to se pořád bavíme pouze o jednom metru. A co ten zbytek? Také máte pocit, že byste se s těmi konvemi uběhali? Tak zkuste automatický závlahový systém, který pohodlně seženete online v eshopu specializovaném na závlahy zahrad.

Jak dlouho trvá zálivka a kolik vody při ní spotřebujete?

Pokud zaléváte ručně pomocí konve, trvá zalévání jednoho čtverečního metru přibližně 30 minut. To znamená, že potřebujete přibližně 0,5 l vody za minutu. Na zahradu o rozloze 10 m² byste tedy potřebovali 50 l vody, což je již více, než kolik spotřebuje automatický systém. Naproti tomu s automatickým zavlažovacím systémem trvá zalévání stejné plochy pouze 10-20 minut. Průměrná spotřeba takového systému je přibližně 1 l/min. Obecně lze říci, že automatické systémy jsou mnohem efektivnější z hlediska času i spotřeby vody. Svou roli ale při určování efektivity zavlažování hrají také různé faktory, jako je vítr nebo odpařování. Určitou část spotřeby vody pokryjí také srážky. Obvykle lze počítat zhruba s třetinou až polovinou potřebného množství vody.

Přesnou spotřebu vody lze jen odhadnout

Pokud nemáte automatický zavlažovací systém a neměříte si celkový úhrn srážek, jen s obtížemi se dostanete na celkové množství vody, které spotřebuje vaše zahrada. Obecně však platí, že průměrně lze počítat s potřebou cca 15 l vody na metr čtvereční pozemku za týden. Při znalosti průměrné ceny vaší vody si snadno své náklady na zalévání spočítáte. V případě zahrady s velikostí do 1 000 m2 byste se ale pohodlně měli vejít s cenou zálivky do 1 000 Kč týdně.

MK Redakce

Přinášíme Vám řadu tipů a triků ze světa bydlení a zahrady. Píšeme o vychytávkách jak zútulnit Vaši zahradu se správným nářadím. Nechte se inspirovat i vy!

Související články

Back to top button