Máte vlastní chladný a temný sklep, kde ukládáte například brambory? Můžete ho využít i ke skladování kořenové zeleniny, tedy například mrkve, petržele, či celeru. Zaměřme se na mrkev, konec konců, zásady uskladnění jsou u těchto druhů výpěstků za zahrádky v podstatě totožné.
Lednice jen na chvíli
Pokud sklidíte mrkev, nebo ji zakoupíte v obchodě, můžete ji na krátký čas uložit do lednice, tam ale počítejte s tím, že po týdnu až dvou vám začne měknout a ztrácet svou šťavnatost. Máte-li větší množství mrkve, bude mnohem efektivnější, když ji uložíte do písku, takto vám vydrží klidně i půl roku.
Jak by měla vypadat mrkev před uskladněním
Mrkev musí být celistvá a nepoškozená, rovněž platí, že čím křehčí odrůda, tím vydrží kratší dobu uskladněná. Roztřiďte ji na velké a malé, kdy ty větší jsou pro dlouhodobé uložení do písku mnohem vhodnější. Menší mrkvičky buďto co nejdříve zužitkujte, nebo je klidně vložte do sáčku a následně uschovejte do mrazáku. Má-li mrkev narušenou strukturu, je náchylnější na hnilobu.
Zasazení do písku
Ještě, než uložíte kořenovou zeleninu do písku, dobře ji vysušte a odstraňte natě. Poté najděte vyšší nádobu, nejlépe celistvou plastovou přepravku a do ní nasypejte mírně vlhký písek středně hrubého zrna. Ne příliš vhodný je písek plážový. Výše vrstvy písku by měla být asi taková, jako je velikost těch největších mrkví. Klidně si udělejte kolíkem pro sadbu rostlin důlky, mrkve se vám budou lépe zasazovat. Vzdálenost mezi nimi má být taková, aby mezi každou z mrkví byly alespoň tři centimetry písku a jednotlivé kusy byly dostatečně odděleny, nedotýkaly se.
Vsaďte mrkve do důlků a utlačte, abyste zamezili přístupu vzduchu a tím pádem i hnilobě a plísni, ponechte vyčuhovat pouze horní část se zbytkem natě. Takto vlastně zajistíte, že vaše uskladněná kořenová zelenina bude stále jakoby živá, dokonce se často stává, že ve skladovací místnosti znovu obrazí.
Správné podmínky ve sklepě
Jestliže chcete, aby vám mrkev vsazená do písku vydržela co nejdéle, ve sklepě či jiné skladovací místnosti by měla být teplota v rozmezí 0 až 5 stupňů, s každým stupněm nahoru se tato doba poměrně výrazně snižuje. Bude-li teplota vyšší než 10 stupňů Celsia, hrozí relativně brzy hnití, při teplotách pod bodem mrazu zase zamrznutí. Dále je důležité, aby byla mrkev uskladněna v temnu a vlhku, kdy ideální vlhkost je od 85 do 90 procent.
Samozřejmě, že ne každý má takto disponovaný sklep, ale i v prostorách s poněkud vyšší teplotou, dokáže mrkev v písku vydržet pěkně tvrdá a šťavnatá klidně dva až tři měsíce. Písek může vysychat, v takovém případě ho neváhejte občas trochu pokropit, aby mu byla navrácena požadovaná vlhkost.
Pokud dodržíte tyto zásady, kořenovou zeleninu budete mít příjemně čerstvou po celou zimu. Zachová si svou svěžest a chuť, na rozdíl od té, kterou strčíte do mrazáku.