Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Dekorace

Tak trochu živá dekorace aneb květiny, které nezvadnou

Květiny nám dělají radost třikrát – když rostou, když kvetou a nakonec tím, že si jejich krásu můžeme uchovat v sušené podobě. 

Nejznámější jsou slaměnky a statice, ale květin vhodných k sušení je mnohem víc. Většinu rostlin k sušení vyséváme přímo na záhon. Mnohé z nich, například černuchy, ostrožky, světlice, přesazování nesnášejí, protože mají kůlový kořen, který se snadno poškodí. Vyséváme je co nejdříve z jara. Ostrožky a černuchy totiž pro zdárné klíčení potřebují fázi chladu, aby se odbouraly v semínku látky bránící klíčení.

Které květiny si pro své dekorace vyberete vy?

Světlice barvířská (Carthamus tinctorius) 

Je považována za novinku, pravdou však je, že byla oblíbená už za první republiky, kdy se pěstovala na jižní Moravě na semena, z nichž se lisoval saflorový olej. Vyšlechtěné odrůdy určené pro sušení se vyznačují zaoblenými listy bez ostnů. Pro svůj růst potřebují dostatek slunného místa. K dostání jsou odrůdy žluté, bílé i zářivě oranžové. Světlice bývá někdy nesprávně označovaná jako „šafrán“. Její oranžové blizny se dají použít k dobarvování pokrmů.

Černucha damašská (Nigella damascena) 

Kultivar Persian Jewels má pruhované rudozelené tobolky. Kultivar Cramer’s Plum má tobolky v barvě tmavé bordó.

Hlaváč hvězdicovitý (Scabiosa stellata)

Letnička s nenápadnými bílými květy, které jsou vhodné do netradičně pojatých suchých vazeb. Vhodná odrůda k sušení je Sternkugel.

Ostrožka stračka (Consolida regalis)

Je květinou, do které bychom na první pohled neřekli, že se hodí k sušení. Plnokvěté odrůdy působí jemně a křehce, jejich výrazné barvy – růžová, bílá, modrá – zůstávají však po usušení krásně výrazné.

Makovičky

Jsou značně oblíbenou součástí suchých vazeb. Dekorativní odrůda máku setého (Papaver somniferum) Hen and Chickens, česky „kvočna s kuřátky“ má na bázi velké makovice prstenec drobných makoviček.

Laskavce

Tuto rostlinu vnímají zahrádkáři spíš jako plevel, avšak Amaranthus hypochondriacus má dva krásné kultivary Pygmy Torch (červený) a Green Thumb (zelený) se vzpřímeným, asi čtyřiceticentimetrovým pyramidálním soukvětím. Výborně se suší a je vhodný do přírodně laděných barev. Z laskavce se navíc již nějaký čas vyrábí amarantová mouka, zdravá to složka vhodná nejen pro přípravu pečiva. 

Výplňové květiny

Zvláštní skupinu užívanou do suchých vazeb tvoří výplňové květiny. Musí být barevně neutrální a vytvářet bohatou hmotu. K těm nejoblíbenějším patří trvalky šater latnatý (Gypsophilla paniculata)neboli „nevěstin závoj“, statice tatarika (Goniolimon tataricum) či prorostlík (Bupleurum rotundifolium), který upoutá výraznými eukalyptu podobnými listy obepínajícími stonek a nenápadným, žlutozeleným soukvětím. Rostlina je široce rozložitá, pevná, dosahující výšky asi jednoho metru.

Milena

Tak to jsem já. Milena. Ta, co píše.

Související články

Back to top button