Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Bydlení

Tepelné čerpadlo aneb vyplatí se v době krize?

Ceny zemního plynu v letošním roce výrazně vzrostly a dá se předpokládat, že porostou i nadále. Zdražování způsobila pandemická situace a nepomohl ani současná válka na Ukrajině. Českým domácnostem se nabízí ekonomické řešení v podobě tepelného čerpadla. Počáteční investice se při aktuálních cenách rychle vrátí.

Ceny plynu a elektřiny neustále rostou

Jaro proběhlo v duchu zdražování ceny plynu i elektřiny a prognóza na zbytek roku není o nic pozitivnější. Už loni během druhé poloviny roku začaly ceny komodit výrazně stoupat. Začátkem letošního roku se vyšplhaly až na trojnásobek. V důsledku války na Ukrajině se zdražují hlavně energie s krátkou dobou doručení. Pokud bychom se podívali na čísla z letošního března v rámci vnitrodenního trhu spravovaného OTE, začátkem března se pohybovala průměrná cena u zemního plynu kolem 170 eur/MWh. Pro srovnání – koncem února to bylo kolem 75 eur/MWh. Nahoru šla i cena elektřiny na vnitrodenním trhu. Ještě v polovině února se jednalo o 200 eur/MWh, začátkem března byla cena téměř dvojnásobná, tedy necelých 400 eur/MWh.

Do cen plynu a elektřiny se promítá řada faktorů. Po pandemickém útlumu je potřeba nejprve oživit hospodářství. Dalšími podstatnými body je zvyšující se poptávka po energiích a to především ze strany asijského trhu, stagnace dodávek plynu pro Evropu a rostoucí ceny emisních povolenek.

Úlevou pro peněženky by mohlo být období léta, kdy není poptávka po zemním plynu tak vysoká. Také se čeká, zda bude zprovozněn plynovod Nord Strem 2. Jedná se o 1234 km dlouhý plynovod vedoucí skrze Baltské moře z Ruska do Německa. Financován byl ruskou akciovou společností a zároveň největším exportérem zemního plynu Gazpromem na světě a řadou evropských energetických společností. Vhodným řešením pro jednotlivé domácnosti mohou být kvalitní česká tepelná čerpadla.

Ekonomickým řešením je tepelné čerpadlo

Řada českých domácností se stále potýká s dopady pandemické situace, jsou zatíženy dluhy nebo jejich měsíční rozpočet jednoduše nestačí na to, aby dlouhodobě pokryl zvyšující se ceny energií. Proto volí alternativy k drahému vytápění plynem. V počátku se může jednat o nákladnou investici, ale ta se jim v krátké době vrátí. Jednou z možností je tepelné čerpadlo. Věděli jste, na jakém principu funguje?

Tepelné čerpadlo je zařízení, které odebírá tepelnou energii ze vzduchu skrze výparník. Skrze ten proudí za pomoci ventilátoru venkovní vzduch. Samotný princip tepelného čerpadla vzduch/vzduch vychází z klimatizace, fungující na principu vzduch/voda. Součástí tepelného čerpadla je takzvaný hydrobox, jehož úkolem je převádět tepelnou energii do topné vody. Topný výkon je ovlivněn teplotou okolního vzduchu, která může pro efektivní vytápění klesnout až do minusových teplot. Pokud by tepelné čerpadlo nestíhalo, jeho součástí je zpravidla topná tyč, která dočasně vypomůže s ohřevem vody.

Výhodou tepelného čerpadla je vedle nízkých pořizovacích nákladů také poměrně jednoduchá instalace. Montáže tepelných čerpadel dnes patří mezi nejpoptávanější zakázky v oblasti vytápění objektů. Pokud se chystáte od letošního podzimu topit tepelným čerpadlem, je vhodné začít shánět dodavatele již teď. Poptávka stoupá a firmy prodlužují čekací dobu. Kvalitní dodavatel by se měl vedle montáže postarat také o servis tepelných čerpadel, abyste měli jistotu, že nezůstanete v chladných měsících bez teplé vody.

MK Redakce

Přinášíme Vám řadu tipů a triků ze světa bydlení a zahrady. Píšeme o vychytávkách jak zútulnit Vaši zahradu se správným nářadím. Nechte se inspirovat i vy!

Související články

Back to top button