Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Bydlení

Teplo a bytové domy: Jak se vyznat v platbách za teplo?

Topná sezona je v plném proudu. Covid-19 a s ním související home office znamená, že mnoho z nás bude ve svých bytech spotřebovávat více tepla než obvykle. Vlastníci bytů i jejich nájemci se často ptají, jak se vlastně náklady za spotřebované teplo rozpočítávají, jestli a jak lze zvýšit efektivitu vytápění, a tím pádem ušetřit za platby energie. Jak je to tedy s platbami za teplo v bytových domech?

Když máte v bytě vlastní tepelný zdroj

Máte-li ve svém bytě vlastní tepelný zdroj, výše plateb za teplo, v některých případech i za ohřev teplé vody, je jasná. Co si protopíte, kolik teplé vody spotřebujete, to si také zaplatíte. Jiná situace nastává v případě, že ve svém bytě vlastní tepelný zdroj nemáte.

Lze také k redukci topení, či jiných komponent v domácnosti vám může pomoci i chytrá domácnost

Když je váš byt vytápěn centrálně (z centrálního zdroje)

V případě, že je váš byt vytápěn centrálně, ve vašich platbách se zákonitě musí odrazit spotřeba tepelné energie celého domu. Náklady na teplo je tak třeba rozúčtovat. Jak? To určuje speciální vyhláška. Možná si říkáte, že by stačilo, aby se na rozúčtování plateb mezi sebou domluvili vlastníci a nájemci bytového domu. Věřte – nestačilo: 

  • Někteří lidé totiž byt pouze vlastní, ale nebydlí v něm, a v zimě tak netopí. 
  • Jiní topí velmi omezeně, protože chtějí ušetřit. 
  • O to více musí otáčet kolečky radiátoru jejich sousedé a vytápět ty, kteří šetří.

Základní a spotřební složka rozúčtování nákladů na teplo

Na vyúčtování za teplo najdete v případě centrálního vytápění dva základní údaje. Složku základní a složku spotřební.

  • Základní složka zohledňuje 30 až 50 % nákladů za topení celého bytového domu
  • Spotřební složka, tedy zbylých 50 až 70 %, činí množství tepla, které skutečně protopíte. 

Tento způsob rozúčtování však funguje pouze v případě, že máte v bytech bytového domu všichni nainstalované měřiče tepla. V opačném případě je rozúčtování provedeno podle poměru velikosti plochy bytu a příslušných nebytových prostor k celkové ploše domu.

Přesný poměr mezi základní a spotřební složkou nákladů na vytápění bytů v případě instalovaných měřičů tepla je na dohodě společenství vlastníků bytového družstva. To znamená:

30 % základní složka – 70 % vaše spotřeba;

40 % základní složka – 60 % vaše spotřeba;

50 % základní složka – 50 % vaše spotřeba.

Když něco nesedí, braňte se!

Pokud budete mít po vyúčtování plateb za teplo pocit, že něco není v pořádku, můžete podat námitku proti vyúčtování. Lhůta činí 30 dnů od jeho doručení. Můžete si také vyžádat veškeré podklady k vyúčtování, pořídit si jejich kopie a v případě nalezených nesrovnalostí se domáhat nápravy klidně i právní cestou.

Milena

Tak to jsem já. Milena. Ta, co píše.

Související články

Back to top button