Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Dekorace

Velikonoční svátky jsou na spadnutí. Jak a čím na Velikonoce vyzdobit byt?

Nezbytné jsou jarní větévky ve váze, kde rašící zelené lístečky jsou symbolem nového života a vitality. Nezapomeňte ani na vrbové snítky, takzvané “kočičky”. 

  • Dveře by měl zdobit věnec z březového, případně révového proutí
  • Mezi další velikonoční nezbytnosti patří oseníčko, do kterého položte nabarvená vajíčka nebo malé figurky káčátek, kuřátek, králíčků, oveček a podobně.
  • Pro dekoraci se využívají i různé keramické vázičky, krajáče, hrníčky s oušky a také formy na pečení s velikonočními motivy. Velmi časté jsou i různé podoby košíčků a hnízdeček.

Co by nemělo chybět na velikonočním stole

Tradiční velikonoční pokrm symbolizuje beránek z třeného nebo piškotového těsta a velikonoční nádivka plná jarních bylin. Obřadním pečivem je takzvaný jidáš a také mazanec – velikonoční bochánek z kynutého těsta (někde se dělají i věnce, které se zdobí do výšky snítkami, pentličkami a zavěšenými vajíčky). To všechno je rovněž součástí dekorace. Beránek, mazanec, jidáše a nabarvená vajíčka prostě na stole musí být.

Tajemství vrbových proutků

Na velikonoční pomlázku nebo košíky budete potřebovat správné vrbové proutky. A ty mají svá tajemství. 

  • Řezat je můžete od zimy do jara, mohou být svítivě žluté, zelené až červenohnědé, použít můžete i červenou svídu nebo tmavě hnědou lísku
  • Přednost mají jednoleté, nerozvětvené tenké a ohebné proutky. Řezat pruty musíte opatrně, abyste nepoškodili základy pupenů pro další vegetační období. Ohebnost proutků vyzkoušejte tak, že si je navinete přes zápěstí nebo prsty – neměly by se lámat.

Vypěstujte si vlastní vrbové proutky pro pomlázku v příštím roce

Vrbové proutky si můžete sami velmi jednoduše vypěstovat. Právě teď (na jaře) odřízněte řízky z vrbového stromku a rovnou je zasaďte do hlíny, která musí být mokrá, popřípadě sazenice pořádně zalijte. Řízky můžete také uložit do nádoby s vodou, nechat je zakořenit a zasadit ven později. Nejvhodnější je vrba, které se říká babka. Ta vytváří jakési hlavice, které důvěrně znáte z obrázků Josefa Lady. Nevhodné jsou smuteční a kroucené okrasné vrby.

Milena

Tak to jsem já. Milena. Ta, co píše.

Související články

Back to top button