Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Bydlení

Vyberte správnou rozvaděčovou skříň do domácnosti. Poradíme vám, podle čeho vybírat

Rozvaděčové skříně jsou naprosto nepostradatelnou součástí každého elektrického obvodu a sítě. Nejde o to, jestli se jedná o síť domácí, firemní nebo o síť ve fabrice. Vždy je potřeba rozvaděčová skříň, které tvoří něco jako pořadač tvořící budoucí síť jednotlivých větví.

Větvemi se v tomto případě myslí jednotlivé přípojky elektrického proudu, které mívají rozdělení například na zásuvkové nebo světelné obvody. Díky skříni stejně tak můžete přehledně oddělit obvody pro patra nebo pokoje, díky čemuž bude síť v nemovitosti bezpečnější a přehlednější. Podle čeho ale vybírat?

Nejdříve se podívejte na příslušné normy

Zcela upřímně je opravdu velice malá šance, že narazíte v obchodě na rozvaděčové skříně, které nebudou splňovat požadavky a normy stanovené v rámci ISO a ČSN. Jenže například při nákupech na internetu může člověk bez přehledu udělat chybu a z nějakého důvodu kupovat rozvaděčové skříně pro jinou oblast. Zásadní je to kvůli tomu, že díky normalizaci komponentů lze zaručit vzájemnou kompatibilitu, leč samotná skříň může být od jiného výrobce než vnitřní komponenty.

Do jakého materiálu bude skříň uchycená?

Vždycky musíte předem vědět, do jakého materiálu budete skříň uchytávat. Jedním důvodem je to, že pro některé specifické materiály jsou skříně vybaveny i speciální variantou úchytů, které tak umožňují jednodušší udržení. Mnohem podstatnější důvod ale je, že elektrický rozvaděč musí projít požární a bezpečnostní kontrolou přes uvedením do ostrého provozu. A pokud nebude odpovídat materiálu do kterého je vsazen, tak s nejvyšší pravděpodobností nemůže splnit požadavky.

Vždycky větší, nežli menší

Konkrétně rozvaděčová skříň je vždycky lepší, pokud má nějaké to místo navíc. Nemusíte mít totiž nikdy tušení, kolik obvodů přidáte do domácnosti, nebo zdali dokonce v rámci domů nebudete dělat přístavky. Proto je vždycky lepší volit tak velký rozvaděč, aby se vám na sto procent vešly všechny potřebné obvody, a ještě jste měli místo navíc, které můžete při případném rozšiřování sítě nebo domácího prostředí, jednoduše využít k přidání dalšího.

MK Redakce

Přinášíme Vám řadu tipů a triků ze světa bydlení a zahrady. Píšeme o vychytávkách jak zútulnit Vaši zahradu se správným nářadím. Nechte se inspirovat i vy!

Související články

Back to top button