Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Nářadí

Zahradnické nářadí aneb Dobře zásobená kůlna: Rýče, lopaty a vidle

Mnohé dnes používané zahradnické nářadí znali již staří Římané. Avšak díky moderním, lehkým a trvanlivým materiálům je současné nářadí účinnější a snadněji se používá. Investujte do té nejlepší jakosti jakou si můžete dovolit a dobře se o své nářadí starejte.

Rýče, lopaty a vidle

Svůj rýč si vyberte pečlivě, neboť jej na zahradě budete používat častěji než kterékoli jiné nářadí. Říká se, že pomocí dobrého rýče můžete v zahradě udělat jakoukoliv práci. Proto budete potřebovat takový rýč, který můžete používat pohodlně, ale účelně. 

  • Vyberte si rýč s kratším ostřím, aby rytí nebylo moc obtížné. Mnoha zahradníkům (mužům) se skvěle osvědčil dámský rýč – malý a lehký. S takovým rýčem si tolik nenamáhají záda. 
  • Pokud ale máte dostatek síly na těžší práci, pořiďte si výkonnější nástroj.

Rýč nebo lopata?

  • Rýč má plochý ostrý okraj.
  • Lopata má okraje zahnuté a používá se na nabírání materiálu. Bývá větší a těžší. Hodí se třeba k vyhazování zeminy z výsadbových jam, přehazování různého materiálu – například kompostu, štěrku nebo hnoje.

Rycí vidle a běžné vidle

Vyberte takové rycí vidle, aby odpovídaly vaší síle. 

  • Rycí vidle budete potřebovat například pro rozbíjení hrud nebo nadlehčení kamenité zeminy a pro obracení hromady kompostu, hodí se rovněž pro rytí lehčí a kypřejší zeminy, nebo pro vyrývání kořenové zeleniny. 
  • Běžné vidle poslouží pro nabírání odpadního materiálu a mrvy pro zarytí.

V kůlně je dobré mít i krumpáč, který se hodí na rozbíjení tvrdých hrud a kypření půdy na dně výsadbových jam.

Nepostradatelná lopatka

Pro vysazování malých rostlin nebo sazenic bez poškození kořenů je nejlepším nástrojem takzvaná sázecí lopatka. Je lehce použitelná a ideální pro drobné práce v omezeném prostoru. Lopatky se často prodávají v sadách s malou zahradní motyčkou s vidlicí, které jsou určeny pro práci v různých nádobách na balkonech, terasách a podobně. Vyrábějí se ze všech možných materiálů včetně odolného plastu, pozinkované oceli nebo uhlíkové oceli. Používáte-li tyto nástroje často, zvažte investici do sady z nerez oceli – nástroje vypadají hezky a nikdy nerezaví.

Milena

Tak to jsem já. Milena. Ta, co píše.

Související články

Back to top button