Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Zahrada

Zapomeňte na rajčata z obchodu a vypěstujte si vlastní. Budou vám víc chutnat.

Zkušenost s kupovanými rajčaty nemusí být vždy právě nejlepší, zvláště pokud nakupujete v supermarketech. Jejich chuť bývá často mdlá a nevalná, což může být dáno zejména tím, že jsou pěstována tak, aby vydržela dlouho uskladněná. Aroma a chuť jsou upozaděny, aby byla získána větší odolnost, slupka je často velmi silná, rajčeti chybí sladkost a ta správná vůně. Máte-li tu možnost, pěstujte rajčata na vlastní zahrádce, odměnou vám budou plody, na nichž si opravdu pochutnáte. 

Výsev

Rajčata vyséváme už od poloviny února, zde hovoříme o skleníkových odrůdách, ty venkovní je pak možné set až do konce března. Tady ovšem může nastat určitý problém, zvláště pokud nemáte vytápěný skleník. Nabízí se vysévání za okno, ale je nutné zajistit vzešlým sazeničkám dostatečný přísun slunce a světla, jinak by se mohly příliš vytahovat a ohýbat. Výsev zalévejte tak, aby byl substrát pouze vlhký, nikoliv promáčený, semínka by mohla uhnít. 

Výsadba

Rostlinky, které již jsou dosti velké, mají 2-3 patra, můžete rozesadit do hrnků a buďto je ponechat za oknem, nebo přesunout do skleníku, pokud to již dovolují teploty. Samotná výsadba je možná od poloviny května, ale velmi dobře sledujte předpovědi počasí, a zvláště dejte pozor na hrozící mrazíky, rajčata jsou totiž dosti náchylná na omrznutí. Půda by měla být kvalitně prohnojena v předchozím roce, nebo můžete hnojit během růstu některými speciálními hnojivy pro rajčata. 

Zálivka během růstu

Pokud chcete, aby vám sazenice rajčat pěkně rostly, dejte jim správnou zálivku. Každý zkušený zahradník ví, že nejlepší je zalévat ráno, nebo večer, kdy ještě nehrozí zvýšené odpařování vody a kořínky mají dostatek času na příjem tekutiny. Zálivka by měla být přiměřeně intenzivní, to znamená dostatečná, ale ne tak mocná, aby docházelo k odplavování. Další ze zásad při zalévání rajčat je nutnost dodávat vodu zespodu, tedy rovnou ke kořínkům. Mokré listy jsou o dost náchylnější k plísni. 

Vyštipování a omezení listů

Pro dosažení krásných plodů a lepší distribuci živin vyštipujte výhonky v paždí listů a hlavních větví. Díky tomuto kroku dosáhnete toho, že živiny nepůjdou tam, kde je to zbytečné. Podobně to platí také pro odstraňování určitého procenta listů. Otrhejte nebo ostříhejte velké listy odspodu asi do čtvrtiny až třetiny stonku a nebojte se probrat je také výše, aby měly zrající plody dost sluníčka. 

Uvazování tyčkových odrůd

Tyčkové odrůdy rajčat mají tendenci růst do výšky a jakmile ztěžknou, snadno se lámou, nebo padnou k zemi. I proto byste jim měli zajistit kvalitní oporu v podobě tyče, ať už dřevěné, plastové nebo kovové. Tu neváhejte zapíchnout k rostlince už několik týdnů po zasazení na záhon, v dostatečné vzdálenosti, abyste zbytečně nenarušovali kořenový systém, zároveň však dostatečně blízko, aby první uvázání nedeformovalo rostlinu. Úvazky pak realizujte podle potřeby, vždy, když už se začne rostlina hodně odklánět. 

Další tipy pro pěstování

Zaměřili jsme se na hlavní zásady a postupy pěstování rajčat, to ale není zdaleka vše. Během vegetačního období této plodiny se vyplatí pravidelné pletí a v počáteční fázi růstu i občasné opatrné okopání. Rajčata jsou poměrně odolnou plodinou, nicméně mohou být stižena především plísní bramborovou. Té se ale dá zabránit již zmiňovanou správnou zálivkou odspodu a také otrháváním přerostlých a spodních listů, můžete použití i chemii, to však jen v krajních případech. 

Sklizeň a uskladnění

Rajčata sklízíme průběžně, nejlépe ty plody, které začínají červenat. Toto je ideální, pokud se nechystáte na okamžité konzumování a rádi byste rajčata na nějakou dobu uskladnili. Ale pozor, za teplého léta dozrávají opravdu hodně rychle i v bedýnce, takže pokud je chcete skladovat déle, můžete sklízet i skoro zelené plody. Ty pak ale nemusí být tak lahodné.  

Nejchutnější budou přeci jen čerstvě sklizená a pěkně dozrálá rajčátka, která zkonzumujete hned po utržení. 

MK Redakce

Přinášíme Vám řadu tipů a triků ze světa bydlení a zahrady. Píšeme o vychytávkách jak zútulnit Vaši zahradu se správným nářadím. Nechte se inspirovat i vy!

Související články

Back to top button