Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Bydlení

Zbavte se vlhkosti v interiéru bez nutnosti stavebních zásahů

Vlhký interiér je skutečnou noční můrou, problém, se kterým se stále potýká hodně domácností. Nejen, že vlhko může způsobovat nekomfort, ale také nemá právě nejpozitivnější vliv na naše zdraví. Jak se zbavit plísně, vlhkých fleků, odpadávající omítky a nevzhledných map v místnosti, aniž byste museli investovat velké peníze do sanace nebo dokonce do výraznějšího stavebního zásahu, jako je podřezávání stavby?

Změřte si vlhkost

Vlhkost v domě nebo bytě lze měřit s pomocí vlhkoměru, jenž se dá pořídit stejně snadno jako teploměr. Obecně platí, že vlhkost interiéru by se měla pohybovat mezi 45 a 60 procenty, přičemž při překročení obou z hranic se může prostředí stávat velmi nepříjemným. Podobně, jako nadměrné vlhko, také až přílišné sucho právě neprospívá. 

Větrání by mělo být pravidelné

Samozřejmě, že v zimě nebudete větrat celý den, což je ale v létě možné. V chladnější části roku postačí vyvětrat dvakrát až třikrát denně, vždy intenzivně, ale po kratší dobu, řekněme maximálně půl hodiny. Ideální je, když můžete způsobit proud vzduchu, neboli průvan, tedy otevřít více oken najednou. Podpoříte tak odvod vlhkosti ven. Pozor, ani ve velmi kvalitně vytápěných bytech nemusí být snadné zabránit vlhkosti v zimě, i tak ale platí, že se v plné kráse projevuje spíše v létě, na jaře a na podzim, zvláště v období dešťů. 

Minimalizace možností vzniku vlhkosti

Pokud vaši domácnost trápí vlhko, v první řadě byste ho neměli zbytečně podporovat. Bohužel, takovým činnostem, jako je vaření, praní či sprchování, se jen těžko vyhnete, když už je tedy provádíte, mějte při tom otevřená okna a větrejte. Pokud máte tu možnost pusťte ventilátor, či kuchyňský odsavač par při přípravách jídel. Při sušení prádla zase kombinujte zvýšenou teplotu topení s dobrou ventilací vzduchu. 

Velmi důležité je i správné rozložení nábytku. Ne všude je to možné, ale jeho rozestavení by mělo být takové, aby byl dobře rozmístěný po celé místnosti, nikoliv soustředěný u jediné stěny. Vždy ho odsuňte alespoň 5-10 centimetrů od stěny, zbytečně s ním nezatěžujte rohy místnosti, které patří z hlediska vzniku plísně k nejvíce rizikovým. 

A dokonce i nadměrné zalévání pokojových rostlin může působit jako spouštěcí jev tohoto nepříjemného nešvaru. 

A co chemické přípravky a další pomocníci?

Když nic z výše uvedeného příliš nepomáhá, můžete ještě sáhnout po chemických přípravcích proti plísním. Ty se dnes prodávají i v ekologickém provedení. Velké oblibě se těší také pohlcovače vlhkosti, u těch je ale efekt většinou krátkodobý a tam, kde už je vlhkost opravdu vidět, nemají valný pozitivní přínos. Poněkud účinnější než odvlhčovače mechanické, jsou elektrické pohlcovače vlhkosti, které navíc dokážou vysušený vzduch vhánět zpět do místnosti.

MK Redakce

Přinášíme Vám řadu tipů a triků ze světa bydlení a zahrady. Píšeme o vychytávkách jak zútulnit Vaši zahradu se správným nářadím. Nechte se inspirovat i vy!

Související články

Back to top button