Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Bydlení

Zima je tu. Víte, jak přilepšit vašim ptačím hostům?

Rozhodnete-li se přilepšit v zimních měsících ptákům, měli byste vědět, že není vhodné zařazovat slané ani sladké pochutiny! Nejjednodušší volbou do krmítka je slunečnice nebo směsi, v nichž tvoří základ právě slunečnicová a další semínka, doplněná o obiloviny, proso a podobně. Lojové koule jsou fajn, ale je lepší umístit je do krmítka až poté, co odstraníte síťku, v níž se prodávají.

Krmítka v našich zahradách

Nejběžnější krmítko, které ještě stále vídáme v zahradách, je klasický domeček přidělaný na plot. Má však několik nevýhod

  • Dřevěné krmítko se velmi obtížně čistí.
  • Ptáci jsou v takto umístěném krmítku snadnou kořistí pro kočky.

Závěsná krmítka

Lepší volbou jsou závěsná krmítka zavěšená na větvích. Potrava je v nich dobře chráněná před znečištěním, trusem ptáků i před klimatickými vlivy. Krmítka zavěšujte na co nejtenčí větve, aby pro kočku nebo kunu bylo složité si na ptáčky v krmítku počíhat. Také je dobré využít volného prostoru. Takového, kde v dosahu nebude keř, za kterým by se kočka mohla skrývat, či strom, z něhož by mohla na krmítko přeskočit. Krmítko lze umístit i přímo na zeď, kam se kočka většinou nedostane. 

Krmítka s přísavkami

Dělají se i krmítka s přísavkami, která se přisají na sklo. Nemusíte mít strach, že by přísavky nedržely, jako tomu bylo dříve u přísavek na mýdlo. 

Krmítka pro veverky

Krmítko můžete nachystat i pro veverky. Velice rychle se naučí zvedat dvířka a vyndávat potravu. Na ptačích krmítkách jim vše obvykle snědí ptáci dřív, než se k jídlu samy dostanou.

Péče o krmítka

Jednou za 14 dní byste měli krmítko vyčistit, vydezinfikovat. Nevyčištěná krmítka jsou totiž pro ptáky častým zdrojem nemocí.  A ještě jedno důležité upozornění! Přízemní parapety jsou ze zřejmých důvodů pro umístění krmítek naprosto nevhodné.

Milena

Tak to jsem já. Milena. Ta, co píše.

Související články

Back to top button