Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Zahrada

Skalka překypující životem

I když obliba skalek poněkud kolísá, vždy bude velmi užitečné inspirovat se prvky přírodní krajiny a využít je při tvorbě vaší zahrady. Najděte si nebo vytvořte skalnatý svah a můžete jej osadit zářivou směsí horských rostlin.

Připravte správné podmínky

Skalničky milují propustnou zeminu. Planě rostou ve vysokohorských i relativně nízko položených oblastech, najdeme je také na sluncem vyprahlých kamenitých půdách pouštních oblastí. Pro svůj zdárný růst potřebuje většina z nich extrémně suché podmínky, v příliš vlhké půdě postupně hynou.

Začněte na svahu

Můžete-li použít na své zahradě již stávající svah, značně to usnadní vytvoření skalky. Mírný osluněný svah před zdí, chráněný před studeným, vysušujícím větrem, poskytuje ideální růstové podmínky alpinkám. 

Nemáte-li přirozený svah, vytvořte mírnou vyvýšeninu v rohu zahrady. Mírné svahy vypadají mnohem přirozeněji než nečekaná strmá hromada v jinak ploché zahradě. Všeobecně platí, že každých 30 cm, o které vyvýšite záhon, odpovídá šířce jeho spodní části 1 až 1,5 m.

Nespěchejte se sázením

Budete-li mít zcela novou skalku, počkejte se sázením, dokud se kameny a zemina na novém místě neusadí. Ideální by bylo, kdyby mezi vybudováním skalky a sázením rostlin na jaře proběhlo celé zimní období.

Typické horské rostliny

Vytvořte mozaiku nízkých trvalek z rozchodníků, skalních netřesků, lomikamenů, konikleců, slziček, kakostů, hořců, prvosenek a silenek.

Dodejte skalce objem

Zvýrazněte skalku a zvyšte její zajímavost zakrslými jehličnany, například borovicí klečí, jalovcem obecným nebo jeho kultivary a různými keříky, mezi něž může patřit hebe, janovec a vřesy nebo vřesovce, které trvalky nezastíní. Levandule, tymián, rozmarýn, devaterník a další teplomilné rostliny obstojí i na skalkách, které se v létě důkladně zahřívají. Pro zastíněné svahy se hodí kapradiny a bohyšky (funkie).

MK Redakce

Přinášíme Vám řadu tipů a triků ze světa bydlení a zahrady. Píšeme o vychytávkách jak zútulnit Vaši zahradu se správným nářadím. Nechte se inspirovat i vy!

Související články

Back to top button