Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Kutilství

Foliovník: co je dobré vědět při stavbě svépomocí

I přes to, že se dají pořídit kompletní fóliovníky, stále se najde mnoho kutilů, co rádi ušetří a rádi si sestaví, nebo dokonce postaví, fóliovník vlastní. Zde je několik důležitých tipů, jejichž znalost vám usnadní práci. Jste-li nadšený zahrádkář, pak určitě oceníte některé informace, které vám pomohou s instalací fóliovníku, tedy hřejivého přístřešku, pod nímž budou mnohé rostliny velice prospívat a růst rychleji než na venkovním záhonu. 

Stavebnice nebo pevná konstrukce?

Rádi byste si montáž usnadnili a urychlili? Stavebnicový fóliovník zvládne sestavit v podstatě každý, stačí jen malinko té trpělivosti. Tento typ fóliovníku sestává ze samotné fólie, dále z pak trubek a spojovacích dílů. Samozřejmostí by měl být přehledný návod, s jehož pomocí dokážete zkompletovat stavebnicový fóliovník za pár hodin. 

Druhou možností jsou fóliovníky s pevnou konstrukcí. Základem takové konstrukce jsou většinou hliníkové nebo železné trubky s povrchovou úpravou, kdy ke spojování dochází s pomocí šroubů. Často jsou opatřeny zipy, s nimiž můžete zajistit boční větrání, stejně jako otevírání vstupu. 

Postavte si vlastní

Možná jste kutilem, který si vše rád vyrábí sám, pak pro vás nebude problém postavit si vlastní fóliovník, ale i v takovém případě byste měli být již dopředu seznámeni s některými problematikami. Nejprve se rozhodněte, kam konstrukci umístit. Mělo by se jednat o místo na zahradě, kde je dostatek slunečního svitu, nezapomeňte ani na určitou prostorovou rezervu, abyste kolem fóliovníku mohli procházet, případně s ním manipulovat. 

Pokud vám fóliovník nebude sloužit pouze pro výsevy, předpěstování a kratší pěstování, zajistěte, aby byla jeho základní konstrukce dostatečně pevná a byly schopná odolávat především větru a dešti. 

Dle typu pěstované zeleniny si promyslete vhodnou velikost, jiná bude při pěstování nízké listové zeleniny a jiná zase u vyšších rostlin, jako jsou rajčata, papriky nebo plazivé okurky. 

Větrání je důležité

I přesto, že fóliovník slouží hlavně k tomu, aby poskytoval rostlinkám více tepla, větrání musí být. Bez dostatečného přístupu proudícího vzduchu by mohla být zelenina slabá a méně odolná, mohla by zahnívat a chytat plísně, nemluvě o tom, že v takovém nevětraném prostředí se líbí různým škůdcům. 

Jakou fólii zvolit při stavbě fóliovníku a jak s ní pracovat?

Fólie vhodné pro stavbu fóliovníku se mohou lišit v různých vlastnostech, a tou nejdůležitější je tloušťka. Právě tento parametr je rozhodující z pohledu výdrže a životnosti, jinak řečeno, běžná tenká fólie o tloušťce 0,1 milimetru poslouží pouze na jednu sezónu, často i kratší dobu. Lepší je použít silnější typ fólie, který nejen, že zajistí lepší rezistenci, ale také lépe filtruje UV záření. 

Velmi dobrou volbou pro vás budou kašírované fólie, vyztužené speciální mřížkou, ty ale pochopitelně vyžadují dobrou oporu, tedy pevnější základní konstrukci. Tento druh krytí pak můžete využívat i více sezón. A pokud sázíte na nejvyšší kvalitu, použijte vícevrstvou fólii, jejíž odolnost je ještě vyšší, a to samé platí i pro ochranu proti UV. Navíc má další skvělé vlastnosti, jako je omezení rosení uvnitř fóliovníku, nebo lepší schopnost zadržovat teplo. 

Za kvalitnější fólii samozřejmě zaplatíte více, ale vydrží déle a tím pádem s ní bude také méně práce, ať už hovoříme o výměně, nebo o případných opravách. 

Spojování 

Na trhu dnes najdete různé velikosti fólií, kdy některé dobře sednou na určité konstrukce, ale pokud máte specifické rozměry, budete zřejmě nuceni spojovat jednotlivé části v celek. Toto lze provádět buďto postaru žehličkou, nebo poněkud modernějším postupem, tedy pájkou. Pájení je rychlejší a jednodušší, postačí, když spojované díly položíte na vhodný podklad, jako je hladká rovná deska, a přejedete překrytí pájkou. S žehličkou může docházet k nadměrnému roztavení, leptání a dalším úskalím. 

Upevnění a stabilizace fólie

Dle konstrukce fóliovníku upevňujeme fólii. Pokud sestává z dřevěných latí či trámků, můžete použít speciální hřebíky s podložkou, nebo i připínáky, ale může se stát, že se při silnějším větru vytrhají. Proto je lepší aplikovat překrývající lať a budete mít jistotu lepší odolnosti. Je-li fóliovník vyrobený z kulatých trubek, fólie se stabilizuje s pomocí speciálních spojek, nebo podélně rozříznuté gumové hadice. 

U některých typů fóliovníků, u takových, u nichž není folie dole upevněna ke konstrukci, je nutné fólii zakotvit v zemi, což se dělá tak, že se spodní okraj ve vyhloubené zemní rýze překryje deskou a následně zahrne zeminou. 

Stavba fóliovníku svépomocí- možnosti

To, jak postavíte fóliovník svépomocí již záleží jen na vás a na vaší zručnosti. Konstrukce může být opravdu velmi jednoduchá, nebo si se skládáním více vyhrajete a odměnou vám bude stavba ne nepodobná klasickému skleníku, jen bez skel, která se mohou snadno rozbít a jejich výměna není levná. 

Nejjednodušší varianta

Fóliovník můžete postavit vskutku za krátký čas, stačí, když do země upevníte čtyři dřevěné kůly nebo želené tyče dostatečné výšky, kolem nichž následně omotáte fólii. Takto lze realizovat otevřený fóliovník bez střechy, který ovšem bude zateplený pouze z bočních stran. Pro zpevnění vnější konstrukce lze použít i více oporových kůlu nebo tyčí, to záleží zejména na předpokládaných rozměrech. Nevýhodami tohoto základního provedení jsou: horší odvětrávání, nestabilita, menší prohřátí, díky otevřené střeše může déšť způsobovat nerovnoměrnou zálivku až zaplavování. 

Fóliovník se stříškou

Efektivní fóliovník by měl mít stříšku, stačí, když na výše zmiňovanou čtvercovou či obdélníkovou konstrukci vhodným způsobem uchytíte latě či železné, hliníkové nebo plastové tyče, nejlépe pak do trojúhelníkového tvaru a zastřešení bude na světě. Pokud byste horní část pouze potáhli fólií vodorovně, dešťová voda by neodtékala, zatěžovala by konstrukci. Jehlanová střecha pak dokáže, mimo jiné, lépe zachycovat sluneční záření a fóliovník kvalitněji prosvětlit. 

Oválná konstrukce

Někteří kutilové si dokážou práci zajímavě zjednodušit, a to platí i v případě stavby fóliovníku. Jeho tvar samozřejmě nemusí být striktně hranatý, ale také třeba zakulacený. Běžně se dnes používají ohnuté polokruhové pruty z kovu, případně plastové trubky a podobné prvky, s nimiž takovou konstrukci vytvoříte poměrně snadno, a pak už ji stačí jen potáhnout fólií. Ale pozor, ohnutá konstrukční žebra bude potřeba velmi dobře ukotvit v zemi, nejlépe je zabetonovat a dle jejich pevnosti a pružnosti také propojit latěmi nebo trubkami, které zvýší stabilitu. 

Balkonové varianty

Malinký fóliáček si můžete pořešit i v omezených prostorách, kupříkladu na balkoně. K tomu vám postačí průhledný fóliový pytel a dostatečně velká pěstební nádoba. Do této nádoby zapíchněte tyče a přes ně pak pytel přetáhněte. Výborná možnost pro pěstování papriky nebo rajčat, co nezabere moc místa, při tom má svůj efekt. 

Konec konců, vždycky záleží na vaší vynalézavosti, vždyť vybudovat si doma menší nebo rozměrný fóliovník není složité, postačí kvalitní fólie a konstrukce vhodného tvaru, na níž ji budete schopni kvalitně upevnit. Odměnou vám bude bohatá úroda. 

MK Redakce

Přinášíme Vám řadu tipů a triků ze světa bydlení a zahrady. Píšeme o vychytávkách jak zútulnit Vaši zahradu se správným nářadím. Nechte se inspirovat i vy!

Související články

Back to top button