Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
KutilstvíBydlení

Nevyhazujte starý nábytek – zrenovujte ho!

Máte doma nebo na chalupě starší nábytek a uvažujete nad jeho likvidací? STOP! Je škoda vyhazovat to, co může ještě dlouhá léta sloužit. Stačí, když provedete několik triků s barvami na nábytek a ze starých židlí, stolů, skříní nebo zahradního nábytku mohou být opět krásné kousky.

Kupovat nový nábytek není úplně levné a pokud se starší mobiliář vašich interiérů ještě úplně nerozpadá, je škoda ho vyhodit. Renovace nábytku je jednoduchá, můžete do ní zapojit i děti a společnými silami vytvoříte stylové kousky, které nenajdete v žádném obchodě.

Při renovaci nábytku jsou velkým pomocníkem barvy na nábytek, které dodají nový vzhled nábytku v interiéru i tomu, který vám stojí na balkoně nebo na zahradě. Kompletní sortiment barev na nábytek najdete v nabídce e-shopu Lakmarket, stačí si vybrat nátěr podle toho, jaký nábytek budete renovovat.

První krok – odstranění starého nátěru

Předtím, než se pustíte do aplikace „nového kabátku”, je potřeba z nábytku odstranit původní nátěr, buď pomocí odstraňovače určeného na daný typ barvy či laku nebo pomocí horkovzdušné pistole. Potom je vhodné odstranit všechny vystupující třísky nebo trčící drátky, hřebíky apod. a u dřevěného nábytku obrousit a zatmelit díry a praskliny.

Barvy na interiérový a zahradní nábytek

Při výběru nátěru vhodného pro renovaci se orientujte podle toho, zda budete natírat nábytek umístěný v interiéru nebo ten, který bude vystaven povětrnostním vlivům. Zahradní nábytek ze dřeva bude vhodné ošetřit proti vzniku plísně, kovový zase proti vzniku koroze. Využít můžete nejen barvy, ale i laky, oleje a vosky na venkovní zahradní nábytek. U interiérového nábytku volte nátěry bez zápachu a pro dětský nábytek zásadně nezávadné ekologické barvy.

Barvy podle podkladu – na dřevo, plast, kov, lamino atd.

Dalším důležitým faktorem při výběru barev na renovaci nábytku je materiál, ze kterého je nábytek vyroben. Jiné nátěry vyžaduje dřevo, jiné plast a jiné kov. Každá barva obsahuje pokyny od výrobce, kde najdete informace o tom, na jaký podklad je barva určena. Zpravidla se aplikují základní nátěry, které podklad ošetří nebo zlepší jeho přilnavost a na ně se přidávají vrchní nátěry. Existují ale i barvy na nábytek ve formě 2v1 nebo dokonce 3v1, kdy máte v jedné barvě jak základní, tak vrchní nátěr.

Typy barev na dřevěný nábytek

Většina nábytku je ze dřeva, a protože jde o jeden z nejchoulostivějších, ale také nejhezčích materiálů, je nabídka barev na dřevěný nábytek opravdu široká. Každý typ nátěru se hodí pro něco jiného:

  • Laky – bezbarvý lak na nábytek má za úkol zachovat přirozenou strukturu dřeva.
  • Lazury – jde o poloprůhledné barvy s přírodním odstínem a určeny jsou hlavně k ochraně dřeva.
  • Oleje – kvalitní olej na nábytek dřevo nejen chrání, ale zvýrazní jeho krásu.
  • Vosky – mohou být ve variantě jako transparentní vosk na nábytek nebo mohou mít různé odstíny. Dokáží dřevo ochránit před povětrnostními vlivy.
  • Mořidla – pronikají hluboko do dřeva, poskytují ochranu proti houbám a plísním a přitom zachovají přirozený vzhled dřeva.
  • Emaily – jde o krycí nátěrové barvy na dřevo, se kterými dodáte nábytku konečný vzhled.

Stylizujte nábytek podle vašich představ

Výhodou renovace nábytku je, že si ho můžete upravit podle vlastní fantazie. Pokud vás už neoslovuje původní barva nábytku, jednoduše si vyberete takovou, která se vám bude líbit více. Z klasického retro nábytku tak můžete mít během chvilky stylové kousky s duší provence nebo moderní barevné doplňky do domácnosti.

Moderní barvy na nábytek umožní experimentovat jak s barevností(oblíbené jsou barvy na nábytek bílé, černé, khaki, krémové, béžové, šedé, odstíny modré, olivově zelenošedé), s leskem (volit lze křídové barvy na nábytek, lesklé, polomatné nebo matné), se způsobem aplikace (použít můžete barvy, co se aplikují klasicky štětcem nebo barvy ve spreji) a se speciálními nátěry, jako jsou tabulové barvy, magnetické barvy, barvy neonové, svítící nebo třpytivé. Vaší fantazii se meze nekladou.

MK Redakce

Přinášíme Vám řadu tipů a triků ze světa bydlení a zahrady. Píšeme o vychytávkách jak zútulnit Vaši zahradu se správným nářadím. Nechte se inspirovat i vy!

Související články

Zkontrolujte také
Close
Back to top button