Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Zahrada

Jak často, proč a jakým způsobem čistit retenční nádrž na dešťovku?

Podzemní nádrž na dešťovou vodu je bezesporu skvělá věc, ale neměli byste zapomínat, že vyžaduje údržbu. O kolik času vás čištění připraví, proč byste to neměli brát na lehkou váhu a jak si proces usnadníte? Důležité informace a praktické tipy najdete v tomto článku.

Čištění jako prevence před kontaminací

Do podzemní nádrže se společně s dešťovkou dostává také spousta nečistot, které voda strhává ze střechy a okapu. Kromě prachu a pylových částic se tak dovnitř dostává i písek, úlomky větví, listí – a mimo jiné i „chuťovky“ v podobě ptačího trusu, choroboplodných zárodků a spór. A protože je takto znečištěná voda živnou půdou pro bakterie, bez pravidelného čištění nádrže ji lze používat jen k zálivce zahrady.

Pokud máte s nahromaděnou dešťovou vodou další plány (např. ji chcete používat ke splachování, či dokonce ke sprchování), budete muset do nádrže nainstalovat kvalitní filtrační mechanismus. Ten si s většinou nečistot poradí – a ty ostatní alespoň jednou za rok odstraníte vy.

Kdy je vhodné retenční nádrž čistit?

Optimální frekvence čištění nádrže na dešťovou vodu závisí na podmínkách prostředí, ve kterém se „retenčka“ nachází. Častěji to bude zapotřebí např. v případě, že se v okolí blízkém více práší nebo roste větší množství jehličnanů apod. Řiďte se selským rozumem a průběžně stav vody kontrolujte. Neměla by být kalná ani zapáchat. Před zimou nádrž vyčistěte tak jako tak.

Čištění vám usnadní wapka

Dobrá zpráva je, že údržbu zvládnete sami. V podstatě stačí, když z nádrže odčerpáte zbytek vody, po žebříku vlezete dovnitř a vnitřek nejdříve vystříkáte vysokotlakým čističem. Tím stěny zbavíte největších nečistot a následně je dočistíte kartáčem. Následovat by mělo ještě jedno kolo wapkou a odčerpání špinavé vody, která se během čištění nahromadí na dně. Až z nádrže vylezete, nezapomeňte pořádně zavřít víko.

MK Redakce

Přinášíme Vám řadu tipů a triků ze světa bydlení a zahrady. Píšeme o vychytávkách jak zútulnit Vaši zahradu se správným nářadím. Nechte se inspirovat i vy!

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button