Pokud berete svou zahradu jako pulzující živý organismus a rádi se o svůj kousek země podělíte i s jinými tvory, oceníte ve své zahradě hmyzožravé ježky, kteří dokážou pomoci s jejím úklidem. Na jejich návštěvu se však musíte trochu připravit. Přestože jsou ježci velmi užiteční, v poslední době jich bohužel dost ubývá. Jak tedy ježka do zahrady nalákat?
Umožněte ježkovi vstup na zahradu
Základem je poskytnout ježkovi volný průchod tam i zpět, tedy vytvořit mu mezeru mezi plaňkami nebo udělat otvor v plotě (cca o velikosti 10 x 10 cm) či nechat průchod pod brankou. Ideální je mít takových míst více, aby se zvýšila šance, že si k vám ježek (ježci) opravdu najde cestu. Na zahradě ovšem musí být pro ježka také něco atraktivního. Pokud máte zahradu s anglickým trávníkem, nemůžete čekat, že se tam radostně přistěhuje ježek, který dává přednost spíše zarostlým koutům zahrady s možnostmi úkrytu.
Ježek umí být věrný spolubydlící
Když se ježkovi na zahradě bude líbit, zůstane svému domovu věrný a bude se do něj vracet. Ježkovi můžete připravit vhodné úkryty, což může být jen hromada větví, ale třeba i domeček pro ježky, a přilepšit mu nějakou dobrotou. Na podzim je to obzvlášť potřebné, protože mláďata již mívají problém dokrmit se přirozenou cestou do takové váhy, aby přežila zimu. Dokrmování můžete provádět pomocí speciálních ježcích granulí, které se dají koupit, vystačíte si ale klidně i s kočičími nebo psími granulemi.
Domeček pro ježka
Dnes už můžete koupit i speciální domečky pro ježky, které jsou vyvedené:
- buď v lehčí variantě pro období od jara do podzimu,
- nebo takzvané celoroční, dřevocementové, které mají velmi silné stěny s dobrou izolací.
Domeček umístěte na klidné místo v zahradě, kde nebude ježek rušen a kam nefouká studený vítr. Dovnitř domečku dejte trochu trávy a celý domeček zahrabte listím, aby zcela splynul se zahradou.