Podzim, nebo jaro? Tuto takřka hamletovské otázku, které roční období je vhodnější pro výsadbu dřevin, si mnozí z nás kladou zřejmě každým rokem. Někdo totiž doporučuje sázet mladé a choulostivé stromky raději na jaře, jiný zase vyzdvihuje výhody podzimu. A protože máme podzim, řekneme si, jaké výhody přináší vysazování dřevin právě v tomto ročním období.
Dřeviny vysazené na podzim netrpí suchem
Dřeviny, které vysadíte na podzim, mohou čerpat podzimní a zimní vláhu. To znamená vláhu z vydatných listopadových dešťů, či z tajícího sněhu, což umožní, aby rostliny důkladně zakořenily a později dobře prosperovaly. A to je v dnešní době, kdy převažují suchá a horká léta, velkou výhodou.
Dalším bonusem je to, že podzim je dostatečně dlouhé období, a tak můžete sázet od konce srpna až do poloviny prosince, dokud ještě není zamrzlá půda. (Zjara je pak lepší sázet dřeviny choulostivější na mráz, což jsou zejména cypřiše, cedry, pajehličník, z listnáčů pak magnolie a japonské javory.)
Podzimní výsadba jehličnanů
K podzimní výsadbě se velmi dobře hodí zakrslé borovice, které rostou pomalu a jsou tedy vhodné do nádob či skalek, ale také jako méně obvyklá výzdoba k hrobům. Výhodou jejich umístění na taková místa je, že dorůstají zhruba metrové výšky a některé druhy mají přírůstek pouhé 3 cm za rok. Všechny jehličnany můžete začít sázet již počátkem září. Čím dříve je vysadíte, tím je to pro ně lepší, neboť získají dostatek času na zakořenění před příchodem zimy.
Čerstvě vysazené jehličnany je vhodné na zimu zastínit a zabalit do textilie zvané stínovka. Dělá se to proto, aby je přes zimu nespálilo zimní slunce.
U jehličnanů je přes zimu velice důležité pamatovat na zálivku. Čerstvě vysazené jehličnany byste měli v zimním období, tedy od prosince do konce února, alespoň třikrát pořádně zalít.