Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Bydlení

Vyplatí se mít doma vlastní solární elektrárnu?

Domácností, které využívají vlastní solární elektrárnu, stále přibývá, a to i přes to, že se najde poměrně velká skupina škarohlídů. Ti svorně tvrdí, že taková investice je nevýhodná, či dokonce zbytečná. Zkusme si tuto problematiku osvětlit a oslunit. Pokud se i vy rozhodujete, zda do toho jít, pak vám možná trochu pomůžeme. 

Návratnost investice

Je prokázáno, že většina majitelů solárních panelů dostane svou investici zpět do 10 let. Tato doba pak může být ještě zkrácena, pokud využijete moderních prvků solárních systémů, jako jsou speciální akumulátory či virtuální baterie. Není to tak dávno, co lidé svou doma vytvořenou, nadbytečnou elektrickou energii, prodávali, dnes už se to ale příliš nevyplatí, vzhledem k nízkým výkupním cenám. Z toho vyplývá, že ziskem pro vás bude úspora, které dosáhnete ve svém bydlení. Buďto můžete kombinovat odběr z vlastní elektrárny s odběrem z distribuční sítě, nebo být u menších objektů zcela soběstační. 

Ekologie

Ti, jenž myslí na životní prostředí ocení ekologičnost solárních elektráren. Celkový objem vypouštěných emisí je mnohokrát nižší, než u běžných elektráren, vaše nemovitost se tak stane nejen šetrnější k okolí, ale také energeticky nezávislejší, kdy využívá jako zdroj sluneční záření, který není třeba nijak dobývat. Tento zdroj je obnovitelný a takřka nekonečný. 

Rozvoj je na vaší straně

Dalším z důvodů, proč si doma vyrobit vlastní solární zdroj energie, je neustálý rozvoj fotovoltaiky. Solární panely se velmi rychle rozvíjí a vylepšují, a dávno už neplatí, že zisky jsou pro majitele mizivé. Zatímco výkonnost a zhodnotitelnost panelů pořád roste, jejich cena klesá, moderní solární panely jsou konstruovány tak, aby péče o ně byla co nejsnazší. 

Ale, má to svá „ale“

Fotovoltaiku již můžeme považovat za poměrně rozvinuté odvětí, i tak se ale najdou určitá úskalí, související hlavně s přírodou a lokálními podmínkami. Slunci a počasí bohužel neporučíte. 

Na intenzitě slunečního záření záleží

Základem úspěchu domácích i jiných solárních elektráren je vždycky intenzita slunečního záření. Někdo si možná myslí, že fungují pouze, když pálí slunce, ale také při zatažené obloze vykazují solární panely určitou aktivitu, i když ta je až desetkrát nižší. Z toho lze usuzovat, že čím více svítí slunce, tím více elektrické energie vyprodukujete a tím méně budete závislí na komerčních zdrojích. 

Správná poloha je důležitá

Abyste pak ze slunce dostali maximum, důkladně promyslete polohu a umístění solární elektrárny. Intenzitu slunečního svitu nejvíce ovlivňují tyto faktory:

  • Nadmořská výška
  • Lokální meteorologické podmínky- oblačnost, srážky, tvorba mlhy, teplota, emise a smog
  • Sklon terénu- určuje úhel dopadu slunečních paprsků
  • Orientace- podobně jako u skleníku, je nejlepší nasměrovat panely k jihu
  • Kapacita a plocha panelů
  • Kvalita solárního systému a jeho instalace

MK Redakce

Přinášíme Vám řadu tipů a triků ze světa bydlení a zahrady. Píšeme o vychytávkách jak zútulnit Vaši zahradu se správným nářadím. Nechte se inspirovat i vy!

Související články

Back to top button