Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Zahrada

Rostlina do žaludku i do zahrady? To je echinacea

Málokterá rostlina může plnit tolik funkcí jako echinacea. Můžete ji vystavit na zahradě a obdivovat její krásu, nebo ji sklidit a užívat si jejích benefitů.

Znáte nějakou rostlinu, která je zároveň krásná a zdraví prospěšná? Moc takových na světě nenajdete. V následujících řádcích vám ale ukážeme jednu, která tyto parametry splňuje.

Echinos jako ježek

Jmenuje se echinacea. Tato květina je u nás dobře známá, pochází ale až z daleké Severní Ameriky. I její jméno je přitom velice zajímavé. Vychází totiž z řeckého slova echinos, což v překladu znamená ježek. Echinacea si ale nezískala oblibu pro svůj netradiční a elegantní vzhled. Oblíbená je především díky svým blahodárným účinkům.

Třapatka nachová, jak zní její český název, obsahuje polysacharidy, flavoidy, glykoproteiny a esenciální oleje. Těchto látek má rostlina dost natolik, aby se mohli projevit zdravotní benefity. Každá část rostliny ale obsahuje jiné množství látek. Proto se používá především kořen. Ten se totiž může pochlubit největším množstvím esenciálních olejů, na druhou stranu ale menším množstvím polysacharidů. To ovšem vynahrazuje bylinná část.

Echinaceu nemusíte pěstovat doma

Její pěstování není příliš složité. Pokud ji však budete chtít sklidit příliš brzy, neužijete si jejích zdravotních benefitů úplně naplno. Dbejte tedy na to, abyste ji sbírali nejdříve v květnu. To tedy platí o bylinné části, na kořen si ale počkejte raději až do podzimu. Tou dobou totiž končí její růst, takže z něho dostanete maximální množství esenciálních olejů.

Jestliže se vám ji nechce pěstovat, nemusíte zoufat. Rostlinu snadno pořídíte hned v několika variantách nejen na internetu. Nejoblíbenější je echinacea tinkrura. Nejenže se snadno podává, ale také obsahuje maximální množství léčivých látek. Sáhnout můžete i po sušených částech bylinky, případně sáhnout po tabletkách. Než ale nakoupíte, podívejte se na složení, aby vás pak zbytečně nezklamalo.

MK Redakce

Přinášíme Vám řadu tipů a triků ze světa bydlení a zahrady. Píšeme o vychytávkách jak zútulnit Vaši zahradu se správným nářadím. Nechte se inspirovat i vy!

Související články

Back to top button