Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Kutilství

Jak na přesné ohýbání plechů? Pomůže vám stroj

Bez strojů se už moderní člověk neobejde. Dvojnásob to platí ve výrobě, kde stoje zastanou drtivou většinu lidské práce. Umí ohýbat i plechy.

Přesnost je při ohýbání plechů naprosto zásadní. Věděli jste ale, které stroje milimetrově přesnou práci zvládnou? Pokud ne, tak se to dozvíte v následujících řádcích.

Přesné ohýbání strojů

Obecně se dá říct, že kvalitní a přesné ohýbání plechu dokážou zajistit takové přístroje, které disponují zkalibrovaným laserem. Systém odměřování přesnosti totiž zpravidla funguje za pomoci laseru. Ten pomáhá s eliminací odchylky v podobě tloušťky materiálu, jeho pevnosti a rozdílu odpružení materiálu.

Přesnost zařízení také záleží na správnosti nastavení. V každém případě ale musíte počítat s nějakou odchylkou. Ta sice bude pro lidské oko neviditelná, i přesto byste ji na materiálu našli. Třeba pod mikroskopem. Pro kvalitní ohýbání je dobré nastavit úhel závislý na stabilitě plechu. Ideální nastavení je +-10 %. Díky tomu je možné dosáhnout kýženého úhlu v podobě 1,5 stupně.

Další funkce

Stroje toho ale kromě přesného ohýbání umí mnohem víc. Zajímavou funkcí je například režim měření odpružení. V tomto režimu většina CNC strojů ohne díl na 95 stupňů. Následně dojde k lehkému uvolnění dílu a následného změření odpružení. Díky tomu je stroj schopný zjistit, kam přesně musí plech ohnout, aby se dostal do požadované pozice.

V dnešní době už tu nejtěžší dřinu odvádí stroj. Člověk tedy jen stojí a hlídá, jestli je všechno v pořádku. Jen díky tomu je ale možné dosáhnout velice přesného ohnutí a kvalitních výrobků. Pokud by tento úkol dostal na starosti zkušený pracovník, dosáhl by sice velice dobrých výsledků, rozhodně ale ne tak přesných. Lidskému pracovníkovi by navíc takový úkon zabral mnohem víc času. Ohýbání plechů za pomoci strojů je tedy nejen rychlejší a přesnější, ale také ekonomičtější. A to se ostatně podepíše i na vaší peněžence, pokud si objednání plechů u zámečníků nebo jiných odborníků objednáte.

MK Redakce

Přinášíme Vám řadu tipů a triků ze světa bydlení a zahrady. Píšeme o vychytávkách jak zútulnit Vaši zahradu se správným nářadím. Nechte se inspirovat i vy!

Související články

Back to top button