Červenec za námi, jahody, rybíz, angrešt, višně, maliny a třešně sklizeny, dozrály i meruňky a rané odrůdy broskví, jablek a hrušek. Určitě jste si pochutnali na spoustě čerstvého ovoce, připravili kompoty na zimu, navařili spoustu chutných marmelád a džemů. Červencem to však nekončí. A tak jedeme dál!
Sklízíme, sázíme, pečujeme
Ještě začátkem srpna můžeme sázet podzimní cibuloviny, brokolici, čekanku; vysévat červenou řepu, hrách a pozdní ředkvičku a petržel.
- V druhé polovině srpna bychom měli rajčatům seříznout vrcholky, čímž zabráníme nasazování výhonků a nových květů. Plody by už stejně nestihly dozrát.
- Pokud pěstujeme okurky, měli bychom je sklízet podle zralosti každý den. V případě deštivého počasí pozor na hnití plodů. Rostliny můžeme podložit slámou či speciální geotextilii, která je udrží v suchu.
- Cukety a patizony je dobré proředit tak, aby na každé rostlině zůstaly maximálně dva plody.
- Od jahod oddělujeme nové výhony – “sazeničky”. Právě jimi můžeme nahradit staré rostliny, které už dosluhují.
- Bylinky z bylinkové zahrádky můžeme sušit a mrazit, ale také používat čerstvé do čajů, salátů a alkoholických a nealkoholických nápojů.
Réva vinná a ovocná zahrada
- Vyvazujeme révu vinnou a odstraňujeme zálistky.
- V ovocné zahradě prosvětlujeme koruny stromů, stříkáme proti chorobám a škůdcům, hnojíme a zaléváme.
- V případě, že je na stromech hodně ovoce, zajistíme jejich podepření, aby se pod tíhou plodů nezlomily.
- Ani na stromy, které letos nepřinesou úrodu, nesmíme zapomenout! Nastane-li období sucha, i ty je třeba zalévat. Zajistíme si tak dobré nasazení nových pupenů a dobrou úrodu na příští rok.
- Koncem července a během srpna nastává vhodné období na roubování višní, třešní a stromkového rybízu.
- Málo plodící nebo neplodící stromy můžeme omladit řezem.
- V srpnu také množíme muškáty či pelargonie, přesazujeme pivoňky a jehličnaté stromy i s kořenovým balem. Dobré je využít k tomu chladnější počasí, kdy slunce příliš nepálí. Před i po vysazení všechny přesazené rostliny dobře zalijeme.