Hypotéka patří mezi takzvané účelové úvěry na bydlení. To znamená, že půjčené peníze můžete využít na předem jasně dané záležitosti, které se týkají nemovitostí.
Na co můžete hypotéku využít?
Účely, na které vám banka poskytne hypotéku, jsou poměrně striktně stanovené. Patří mezi ně tyto:
- Koupě nemovitosti – domu nebo bytu
- Koupě stavebního pozemku
- Výstavba domu na klíč
- Rekonstrukce domu
- Rekonstrukce bytu
- Koupě investiční nemovitosti
- Vyplacení manžela po rozvodu
- Refinancování hypotéky
TIP: Pokud o využití hypotéky teprve přemýšlíte, vyzkoušejte zdarma online hypoteční kalkulačku. Rychle díky ní získáte přehled, kolik peněz vám banka asi půjčí a jaké budou vaše měsíční splátky.
Koupě domu nebo bytu
To je asi nejčastější případ, kdy lidé žádají o hypotéku. Pokud to plánujete i vy, připravte se na to, že banka se bude o kupovanou nemovitost detailně zajímat. Ať už je to její adresa, velikost, nebo aktuální technický stav.
Zároveň danou nemovitost dáváte bance do zástavy pro případ, že byste úvěr nemohli v budoucnu splácet. Když kupujete nemovitost, hypotéku čerpáte jednorázově.
Koupě stavebního pozemku
Tady je situace trošku složitější. Pozemek, na který vám banka v rámci hypotéky půjčí peníze, musí být vedený jako stavební. A navíc zastavitelný objektem pro bydlení. Dobře si proto dopředu projděte územní plán a ověřte si, že na pozemku skutečně můžete postavit rodinný dům.
U pozemku jsou i další podmínky, jako je zpevněná přístupová cesta nebo připojitelnost k inženýrským sítím.
Výstavba domu na klíč
Pokud už stavební pozemek máte, můžete požádat o hypotéku na výstavbu domu. V tomto případě vám banka peníze z úvěru uvolňuje postupně – podle toho, v jaké fázi stavby se právě nacházíte.
Myslete na to, že hypotéku musíte vyčerpat do předem stanoveného termínu. A dokud celou hypotéku nevyčerpáte, splácíte bance jen úroky z úvěru. Hned po dočerpání ale začínáte platit i měsíční splátky.
Rekonstrukce domu
Jestli se chcete pustit do rekonstrukce domu, můžete na to také využít hypoteční úvěr. Ať už jde o váš stávající dům, nebo nemovitost, kterou teprve kupujete. Než požádáte o hypotéku, snažte se co nejpřesněji odhadnout všechny náklady na rekonstrukci. A nechte si pro jistotu i dostatečnou finanční rezervu. Často na vás během oprav totiž vykoukne něco nečekaného.
Rekonstrukce bytu
Tady je to úplně stejné jako v případě, kdy rekonstruujete rodinný dům. Dejte si pozor na to, abyste do hypotéky zahrnuli všechny předpokládané výdaje a ideálně ještě něco navíc.
Koupě investiční nemovitosti
Pokud už vlastní bydlení máte, možná přemýšlíte o investiční nemovitosti. Tedy takové, kterou budete pronajímat. Dobrá zpráva je, že i na takový dům nebo byt si můžete vzít hypotéku. Tu vám pak pomáhají splácet právě peníze z pronájmu.
Vyplacení manžela po rozvodu
Řešíte rozvod a dělíte si majetek ve společném jmění manželů? I na vyplacení manžela nebo manželky můžete využít hypoteční úvěr. Stejná situace nastane i v případě, že zdědíte nemovitost spolu s několika dalšími lidmi. S vyplacením ostatních vám může pomoct právě hypoteční úvěr.
Refinancování hypotéky
Často nastává situace, kdy už hypotéku sice máte, ale objeví se výhodnější nabídka. S koncem fixace hypotéky se tak můžete rozhodnout převést úvěr k jiné bance. Tomu říkáme právě refinancování hypotéky.
Jednoduše řečeno – u nové banky si sjednáte nový úvěr, kterým splatíte ten původní. Než se do toho ale pustíte, pořádně si promyslete a propočítejte, jak moc se vám tento přechod vyplatí.