Nejen vánoční hvězda, ale také cesmína i čemeřice jsou tradičními rostlinami, které symbolizují oslavu Vánoc. Výhodou je možnost jejich umístění v interiéru a následné vysazení na zahradu, kde mohou dělat parádu další roky.
Pár slov o čemeřici
K čemeřici se pojí pověst o pasece Madelon, která chtěla pozdravit narozeného Ježíška. Šla tedy k jesličkám, ale mrzelo ji, že pro Ježíška nemá dárek. Zaplakala a z upřímných slz na sněhu vykvetl květ čemeřice. Zázrakem rozkvetlý květ je od té doby vánočním symbolem.
Pár slov o cesmíně
Původ cesmíny sahá do keltských dob. Keltové cesmínu uctívali společně s posvátným dubem a jmelím. Křesťané později její uctívání převzali: červené plody symbolizují kapky krve Ježíše Krista a trnité listy zase trnovou korunu.
Čemeřice a cesmína – pěstování v interiéru
Obě rostliny preferují chladnější místo, alespoň na noc byste je tedy měli přenést do chladnějších prostor, abyste prodloužili jejich trvanlivost. Vyšlechtěno je mnoho odrůd, které se liší například zbarvením listů. Z čemeřice je pro vánoční svátky rychlená například čemeřice černá (Helleborus niger).
Čemeřice a cesmína – pěstování v exteriéru
Na jaře můžete cesmínu a čemeřici vysadit na zahradu, ovšem po předchozím otužování, jelikož jsou z pobytu v interiéru choulostivější. V mezidobí je tedy umístěte na chladné a světlé místo a opatrně zalévejte. Poté vysaďte na chráněné stanoviště v polostínu, čemeřice snese i stín. Potřeba je výživná a propustná zemina. U cesmíny musíte počítat s tím, že časem vytvoří větší keř. Lze ji však dobře tvarovat řezem.
Když nedáte dopustit na vánoční hvězdu
Někteří z nás si neumí představit advent a Vánoce bez vánoční hvězdy. Mnozí si vánoční hvězdu kupujeme každý rok znovu. Pokud je to i váš případ, pamatujte na to, že vánoční hvězda velice špatně snáší výkyvy teplot a chlad. Na cestu domů si ji proto nechejte dobře zabalit! Pokud je v prosincových dnech vystavena k prodeji venku, napospas mrazu či průvanu, reaguje na to po přenesení do interiéru opadem listů. Vidíte, a je po záhadě!