Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Bydlení

Co musí udělat cizinec při cestě do ČR?

Při cestě do České republiky mají samozřejmě cizinci svoje povinnosti. Ty se liší podle toho, odkud cizinci pocházejí. Nejjednodušší to mají příslušníci zemí EU a k nim smluvně přidružených zemí, tedy Švýcarska, Lichtenštejnska, Islandu a Norska. Ostatní státní příslušníci mají řadu povinností, které jsou odvislé od toho, na jak dlouho a za jakým účelem do České republiky přijíždějí.

Přehled základních povinností cizinců z nečlenských zemí:

  1. Cizinec má ohlašovací povinnost během třech pracovních dnů nahlásit svůj pobyt na cizinecké policii. K tomuto potřebuje platný cestovní doklad, řádně vyplnění přihlašovací formulář a také sjednané zdravotní pojištění i s dokladem o uhrazení.
  2. Vyplnění žádosti o krátkodobé vízum při pobytu do 90 dní. Podává jej žadatel nebo jeho zákonný zástupce, a to na zastupitelském úřadě ČR.
  3. Vyplnění žádosti o dlouhodobé vízum při pobytu nad 90 dní. Toto vízum může být nahrazeno tzv. zaměstnaneckou kartou. Žádost je předkládána na zastupitelském úřadě České republiky.
  4. Pokud cizinec splňuje podmínky a nedošlo ke změně účelu cesty, lze zažádat o povolení k dlouhodobému pobytu.
  5. Žije- li cizinec na území České republiky nepřetržitě déle než pět let, prokáže-li dostatek finančních prostředků k trvalému pobytu a je-li trestně bezúhonný, může zažádat o povolení k trvalému pobytu.

Přehled povinností naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR, ale třeba také na webových stránkách zaměřených na cizince. Vyčerpávající informace a srovnávač zdravotního pojištění tak naleznete přehledně i na www.infocizinci.cz.

MK Redakce

Přinášíme Vám řadu tipů a triků ze světa bydlení a zahrady. Píšeme o vychytávkách jak zútulnit Vaši zahradu se správným nářadím. Nechte se inspirovat i vy!

Související články

Back to top button