Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Nářadí

Diamantový řezný kotouč není sice z pravého diamantu, přesto se vyplatí

Diamantové řezné kotouče patří k pracovním součástem nástrojů, jejichž přínos je nezpochybnitelný, dokážou velmi usnadnit řezání, a navíc jsou o dost odolnější, než kotouče z jiných materiálů. Hlavně se využívají při řezání stavebních materiálů a hmot, disponují vysokou rychlostí řezu a rezistencí, díky níž budete mít zajištěno, že poněkud vyšší investice do nich se vám vrátí. Mezi nejčastější stavební prvky, řezané diamantovými kotouči se řadí:

 • Cihly
 • Itongy
 • Tvárnice
 • Armované betonové dílce
 • Dlaždice a kachličky

Charakteristika diamantových kotoučů

Tak především, když se řekne diamantový kotouč, nemůžete očekávat použití skutečných diamantů, ty by byly pochopitelně velice drahé a z hlediska praktičnosti nepoužitelné. Ve skutečnosti se vyrábí z ocelového jádra, na které jsou následně naneseny rozemleté částičky práškového kovu v kombinaci s menším množstvím diamantových krystalů. Tyto krystaly navíc nejsou skutečnými diamanty z nitra země, ale syntetickou formou. I tak ale zajistí velmi dobrou tvrdost a ostrost řezu. 

A u jakých řezacích nástrojů a strojů se tento typy pracovních součásti využívá? Například se můžete setkat s:

 • Diamantovými vrtáky
 • Diamantovými bruskami
 • Diamantovými řeznými kotouči
 • PCD řeznými nástroji

Plusy diamantových kotoučů

I přes poněkud zavádějící název, mají diamantové kotouče své výhody při práci v nejrůznějších odvětvích, z nichž si můžeme vyzdvihnout:

 • Finanční úspora a delší výdrž- tento typ řezného či brusného kotouče je sice o něco dražší než běžné brusné kotouče, na druhou stranu z dlouhodobého hlediska hovoříme o výhodné investici. Jinak řečeno: vydrží tak dlouho, že ve finále zjistíte, že jste vlastně uspořili docela dost financí. Nemluvě o tom, že časté nakupování rychle ubývajících kotoučů je otravné. 
 • Rychlejší práce- diamantové kotouče řežou a brousí rychleji, než klasické brusné kotouče, a to především proto, že odolávají vyšším teplotám, při čemž lépe pronikají materiály a jsou schopny zajistit lepší odlétávání odpadových částeček. 

Typy diamantových kotoučů, čepelí

Diamantové kotouče, lépe řečeno samotné čepele, se rozdělují na několik základních typů, na jejichž vlastnosti a výhody se nyní zaměříme:

 • Segmentové kotouče

Výhodou segmentového kotouče, která ho povyšuje na lepší úroveň, je to, že segmenty mají schopnost ochlazovat čepel, lépe odvádí prachové částice a zároveň umožní rychlejší a hladší řezání. Hodí se pro suché i mokré řezy, takže si najdou využití například při dělení betonových stavebních prvků, cihel různých typů, betonu armovaného, nebo u různých forem naturálního kamene, či jeho imitací. 

 • Kotouče celoobvodové

Dalším z velmi často používaných typů je diamantový kotouč s celoobvodovou čepelí, či chcete-li, ráfkem. Již podle názvu, si můžete odvodit, že celoobvodové kotouče nedisponují žádným členěním, segmenty či zářezy, jako je tomu u segmentových kotoučů. 

Sice se jedná o řezné prvky, které se vyznačují pomalým řezem, ale výsledkem je vždy krásně hladký profil, což může být mnohdy velice důležité. Tyto diamantové kotouče se používají při řezání a broušení vysoce tvrdých materiálů, jako jsou například:

 • Kamenné desky
 • Skleněné desky a další prvky ze skla
 • Tvrdé obklady

Celoobvodové kotouče se však příliš nehodí pro řezání za sucha, takže je nutné zajistit kvalitní chlazení, nejčastěji vodou, aby nedocházelo k jejich přehřívání. 

 • Turbo kotouče

Také turbo diamantové kotouče zvládnou řezání a broušení za sucha i za mokra, ne vždy je u nich nutné chlazení vodou. Jejich konstrukce je navržena tak, že mají na svém povrchu větší množství drobných rýh, zářezů, čímž je zajištěn mnohem rychlejší řez než u předchozího typu. Turbo čepele pak umí řezat celou škálu stavebních i jiných materiálů, od dlaždic, různých typů přírodního kamene, až po kvalitní střešní tašky. Podobně, jako segmentované čepele, i turbo čepel rychleji odvádí teplo, které při řezání nebo broušení neodvratně vzniká. 

Na co si dát pozor při řezání diamantovými kotouči?

Tak za prvé, o diamantové kotouče se musíte správně starat, zvláště pak při jejich pracovním zatížení. Základem je důkladné pročtení pokynů výrobce a návodu na instalaci. Dále je třeba zajistit kvalitní chlazení, pokud tedy nevyužíváte některé z typů diamantových čepelí, u nichž je možné řezání za sucha. I ty by ale měly být alespoň trošku ochlazovány, vydrží pak déle. Jednou z možností, jak zajistit základní ochlazení, je proud vzduchu, či přestávka po asi minutovém řezání, i takto dosáhnete delší výdrže a prodloužíte životnost kotouče. 

Uskladnění a uložení

Diamantový kotouč mějte vždy uskladněný v suchu, aby nekorodoval, zajistěte, aby byl dobře izolován od okolí a nebyl položený tak, že by došlo k jeho deformaci. Raději ho pěkně zabalte, postačí do papíru, takto se k němu nedostanou žádné zbytečné částičky špíny a prachu. 

A zase ta bezpečnost

Možná už vás nebaví ty řeči o bezpečnosti práce za každých okolností, ale třeba právě při broušení a řezání je nutné na ni myslet a znát rizika. V případě diamantových řezných kotoučů byste si měli dát pozor na:

 • Odlétávající části

Dobře prohlédněte čepel, než se pustíte do práce, různá narušení a poškození by mohla mít za následek nežádoucí oddělování částeček, či rovnou celých větších kusů. K odlétávání kusů kotouče může docházet také při nadměrném zatížení a následném přehřátí. 

 • Zpětný ráz

Ke zpětnému rázu může dojít hned z několika důvodů. Zřejmě tím nejčastějším je špatná poloha brusky a brusného kotouče, zvláště pak pozor na řezání horní částí čepele. Může ho ale způsobit také vysoce rezistentní materiál, kterým není tak snadné se prořezat, či nečekané uvíznutí kotouče. 

 • Prach a drobné částečky

Při řezání diamantových kotoučem, zvláště při suchém řezání, se uvolňuje poměrně velké množství drobných částeček a prachu. Proto byste se měli chránit maskou, nebo aspoň kvalitním respirátorem. 

MK Redakce

Přinášíme Vám řadu tipů a triků ze světa bydlení a zahrady. Píšeme o vychytávkách jak zútulnit Vaši zahradu se správným nářadím. Nechte se inspirovat i vy!

Související články

Back to top button