Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Bydlení

Co stojí za nevraživostí některých Čechů vůči solárním panelům?

Někteří Češi solární energie stále vehementně odmítají. Co vlastně stojí za jejich postojem? Pojďme si to rozebrat v tomto článku.

Výroba elektrické energie z fotovoltaických panelů nemá příliš bohatou historii. U nás se s ní začalo poměrně nedávno, dodnes ale stále trpí na svou negativní pověst. Jak celý tento problém vznikl?

Velký zájem o fotovoltaiku

Stojí za ním především tzv. solární baroni. Právě oni byli primárním důvodem, proč cena za výkup elektrické energie tak výrazně klesla. Za jejich zrodem ale stojí něco úplně jiného. Regulace v roce 2005 způsobila, že fotovoltaická elektrárna na klíč stála výrazně  méně než předtím. Mělo jít o vstřícný krok vůči veřejnosti, nakonec se z toho ale vyklubala nevraživost.

V té samé době se taktéž začaly objevovat první dotace na fotovoltaiku. Jejich výše přitom byla pečlivě vypočítána. Dotace měla být tak vysoká, aby zaručovala návratnost investice do patnácti let. Dál už s tím nikdo nepracoval, což po zlevnění solárních panelů nahrálo bohatším občanům, kteří se rozhodli situace využít.

Zákon jim přistřihl hřebínek

Hybridní fotovoltaická elektrárna tehdy šla pořídit za velice výhodné ceny. A to i díky vstupu do Evropské unie, kdy se Česko zavázalo zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny. Nový zákon, který byl záhy přijat, pak měl podpořit právě výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Stát ale nenaplnil svůj závazek vlastním přičiněním. Postarali se o to soukromí investoři. Ti jen využili tehdejší situace a vydělávali na výkupních cenách solární energie.

Krátce na to jim ale vláda přistřihla hřebínek. Pozměňovací návrh totiž zaručil fixní výkupní cenu, což se nelíbilo tehdejšími prezidentovi ani některým odborníkům. První rok sice všechno fungovalo dobře, problém se ale začal rýsovat kolem roku 2008 v důsledku globálního zájmu o fotovoltaickou energii. Velký zájem ale vypukl až o dva roky později, kdy se objem celkového výkonu takřka zdesetinásobil.

MK Redakce

Přinášíme Vám řadu tipů a triků ze světa bydlení a zahrady. Píšeme o vychytávkách jak zútulnit Vaši zahradu se správným nářadím. Nechte se inspirovat i vy!

Související články

Back to top button