Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Bydlení

Jak vybrat záclony pro moderní i útulný domov 

Když jsou v místnosti, nikdo si jich nevšimne, ale chybějící vadí každému. Řeč je o záclonách, které slouží především pro uchování soukromí. Kromě praktické role mají však i estetickou, dokáží totiž pozměnit ráz interiéru. Jejich výběru by se měla věnovat větší pozornost, protože umí dát vnitřnímu prostoru patřičný šmrnc, ale také úplně dojem zkazit. Jak vybírat tento druh bytového textilu a na co nezapomenout?

Pro soukromí i zatemnění

Pravěcí lidé používali k ochraně vchodu do jeskyně i uchování tepla závěsy ze zvířecích kůží. Také v dnešní době mají záclony a závěsy praktickou funkci, především slouží k zachování intimity domova a chrání před zvídavými pohledy sousedů. Neméně důležité je, že zajišťují stín a zabraňují pronikání sluneční paprsků, což je nedocenitelné v ranních hodinách během víkendu, kdy se nemusí vstávat. Jak tento bytový textil vybírat?

V rustikálním i moderním stylu

Vždy je nutné zohlednit ostatní vnitřní vybavení. Bytový textil plní estetickou roli, ale neměl by být příliš výrazný a strhávat na sebe pozornost. Zatímco do oken vesnických chalup nebo domků se hodí rustikální nebo provensálský styl, do moderního bytu pak minimalistický skandinávský dekor. Volit lze i art deco nebo nejnovější abstraktní, květinové nebo zvířecí motivy. Do dětských pokojů pak záclony a závěsy s oblíbenými postavičkami, auty, princeznami či jednorožci. Široký výběr těchto motivů je v e-shopu interie.cz, který se specializuje na metrážové i kusové zboží. 

Dokonalý bytový textil na míru

Při výběru záclon a závěsů je důležité také zavěšení, u záclon se většinou volí délka k parapetu, zatímco u závěsů až na zem. V domácnostech s dětmi nebo domácími zvířaty se však hodí závěsy zkrátit s ohledem na bezpečnost. V poslední době se krátké závěsy preferují v malých bytech nebo v místnostech s atypickými rozměry oken. U metrážových látek je možnost šití záclon nebo závěsů na míru, v tom případě je nutné připočíst 5 centimetrů na obšití. Kromě toho se musí zvolit šířka s ohledem na sklady nebo způsob zavěšení. 

MK Redakce

Přinášíme Vám řadu tipů a triků ze světa bydlení a zahrady. Píšeme o vychytávkách jak zútulnit Vaši zahradu se správným nářadím. Nechte se inspirovat i vy!

Související články

Zkontrolujte také
Close
Back to top button