Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Kutilství

Malování svépomocí? Poradíme vám, jak na to.

Každého z nás někdy ovládne pocit, že potřebuje v životě změnu. Nemusí však jít o nic převratného. Někdy stačí i malá změna v domácnosti, např. jiná barva stěn. V minulosti převládaly v našich bytech stěny bílé. V současnosti je sice bílá barva na stěnách stále populární, čím dál častěji však lidé sahají i po jiných barevných odstínech. Při volbě barvy stěn však mějte vždy na paměti význam barev, aby na vás nový prostor nepůsobil negativně, případně, aby se místnost opticky nezmenšila.

Příprava je důležitá

Každé malování začíná nákupem v prodejně s barvami. Doporučujeme vám udělat si nákupní seznam. Zejména tehdy, pokud se chystáte malovat poprvé. Bez čeho se neobejdete? Chybět nesmí barva, válečky, tmel, špachtle, penetrační nátěr, brusný papír, malířské pásky, rukavice, štětce, fólie na zakrytí, užitečné mohou být i pracovní obuv a pracovní oděv.

Připravte místnost 

  • Odkliďte dekorace, obrazy a drobný nábytek. 
  • Větší nábytek přesuňte do středu pokoje. 
  • Nezapomeňte odmontovat poličky a ideálně i kryty ze zásuvek a vypínačů. Pokud jsou staré a nelíbí se vám, toto je nejlepší čas na jejich výměnu. 

Postarejte o stěny 

  • Odstraňte z nich prach a pavučiny. 
  • Vlhnoucí stěny nebo plísně ošetřete protiplísňovým nátěrem. 
  • Praskající zdivo přetřete izolačním nátěrem. 

Poslední dvě úpravy proveďte předem, potřebují alespoň 24 hodin, abyste dosáhli požadovaného efektu.

Pokud plánujete změny

Zvažte rozmístěním nábytku po vymalování. Pokud plánujete v pokoji nějaké změny, například co se týče odstranění obrazů nebo nástěnných polic, právě teď je ideální čas na to, abyste se zbavili starých a nepotřebných děr ve stěně. 

  • Pukliny, spáry, díry a různé nerovnosti opravte pomocí tmelu a špachtle. 
  • Po vytmelení a zatvrdnutí tmelu je dobré ho zjemnit a vyhladit brusným papírem. 
  • Nezapomeňte zkontrolovat zásuvky a vypínače, kolem kterých mohly také vzniknout pukliny.

Přikryjte podlahu a nábytek

Důležitou součástí přípravy před malováním bytu je důkladné přikrytí nábytku a podlahy. Použijte na to fólii a malířskou pásku, která se oproti jiným páskám jednodušeji odlepuje. Nezapomeňte páskou oblepit i zárubně a okna, případně vypínače a elektrické zásuvky

Penetrační nátěr

Až budete mít vše přikryté, přijde na řadu penetrační nátěr. Ten pomůže stěnám, aby se na ně lépe uchytila barva. Nanášejte ho válečkem a žádné místo nevynechejte.

Vlastní malování už je hračka

Dalším krokem je samotné malování stěn. Postup je velmi jednoduchý a určitě ho zvládnou i začátečníci. Ideální je malovat za denního světla, tak určitě nevynecháte ani kousek pokoje. 

Malování stropu

Malování začněte stropem. Ten se doporučuje natírat bílou barvou. Pokud byste použili jinou barvu, místnost se opticky zmenší. Při ředění barvy se řiďte informacemi na etiketě. S kvalitním válečkem nepotřebujete barvu zbytečně ředit a klidně ji můžete nanášet hustší. Taková barva bude při malování stropu méně stékat, rychleji se udrží na stěně, a navíc bude lépe schnout. Při schnutí barvy se řiďte také informacemi uvedenými na barvě.

Malování stěn

Při malování stěn barvu důkladně promíchejte a začněte malovat od problematických míst

  • Použijte užší váleček nebo štětec, kterým přebarvíte okolí zásuvek, zárubní, oken a rohů místnosti. 
  • Pak se můžete pustit do malování velkých ploch širším válečkem. Může vám pomoci, když si stěnu opticky rozdělíte na menší celky. 
  • Stěny potřebují nátěr opakovat. Vždy po uschnutí – jednou až dvakrát. 

Pak můžete začít odlepovat fólie a pásky a postupně přesouvat nábytek na své místo. 

Při každém pohledu na stěnu vás bude u srdce hřát pocit, že jste malování zvládli sami, konec konců, není to žádná věda.

Milena

Tak to jsem já. Milena. Ta, co píše.

Související články

Back to top button